МОЗ забезпечить пачки цигарок зображеннями злоякісних пухлин і мертвих щурів

Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
У МОЗ підготували серію більш страхітливих антитютюнових зображень. Ідея знайшла відгук у Раді - сподіваються, що завдяки страшним картинкам хоча б хтось кине шкідливу звичку.

У Міністерстві охорони здоров'я пропонують замінити попереджувальні графічні зображення на пачках цигарок фотографіями реальних захворювань, спровокованих палінням. У відомстві вважають, що вони краще переконають курців кинути шкідливу звичку. При цьому виробники цигарок не бачать необхідності у заміні зображень.

Новий перелік картинок, що попереджають про шкоду паління, було підготовлено Українським інститутом стратегічних досліджень МОЗ. Це фотографії наслідків, викликаних палінням, зокрема, злоякісної пухлини ротової порожнини, гангренозних кінцівок, абортованого ембріона, закиданого недопалками. Пропонується також фото мертвого пацюка в оточенні мертвих тарганів, повідомляє "Коммерсант-Україна".

"Відбираючи фотографії, ми враховували міжнародний досвід. Ці картинки друкуються на пачках цигарок. Наприклад, зображення рота курця використовуються у країнах ЄС, зокрема у Латвії, Румунії; фото кінцівок перед ампутацією друкується на пачках у Росії; фото дитини, мати якої палила, - у Бразилії, а мертвого пацюка - в Уругваї", - пояснив завідувач відділом контролю над тютюном інституту Костянтин Красовський.

За його словами, не намальовані, що використовуються зараз, а "реальні, більш страшні" зображення ефективніше застережуть курців. Красовський додав, що після проведення фокус-груп нові картинки буде подано на затвердження до Кабінету міністрів. "У листопаді планується підписати угоду про асоціацію з Євросоюзом, тому слід використовувати новий набір зображень, які актуальні для європейських країн", - зазначив він.

ТАКОЖ: За останні шість років 2 мільйони українців кинули палити

Як відомо, закон, що зобов'язує виробників та імпортерів тютюнових виробів розміщувати на пачках малюнки і піктограми, що попереджають про шкоду паління, Верховна рада ухвалила 11 червня 2009 року. Але картинки на пачках з'явилися лише рік тому - 4 жовтня 2012 року набула чинності відповідна постанова Кабінету міністрів. Зображення має займати 50% площі пачки. Виробник може обрати з десяти варіантів, серед яких, зокрема, жінка, що везе порожній дитячий візочок, решітка з цигарок і фігурка людини, яка викидає пачку цигарок.

У МОЗ стверджують, що за минулий рік виробництво цигарок знизилося на 15%. "Частково це пояснюється тим, що на пачках цигарок розмістили попереджувальні картинки, а частково тим, що набув чинності закон про заборону паління в ресторанах та інших громадських місцях", - заявив Красовський.

Громадські активісти, втім, вважають, що продавці навчилися протистояти антитютюновій кампанії. "Після заборони прямої реклами цигарок 92% точок продажу використовують пачки як рекламу. Вони виставляють їх у вітринах, закриваючи попереджувальний напис цінником, і таким чином привертають увагу покупців", - обурилася координатор коаліції громадських організацій "За вільну від тютюнового диму Україну" Ганна Гопко. "Україні варто взяти на озброєння досвід Австралії, де упаковки цигарок пофарбовано в однакові нейтральні кольори. На пачці вказується тільки назва цигарок і попереджувальні написи і малюнки", - підтримав колегу голова правління центру "Життя" Андрій Скіпальський. На його думку, картинки і написи про шкоду паління слід розміщати не в нижній частині пачки, як зараз, а у верхній - тоді продавцям буде складніше їх приховати.

Ідею розміщувати на пачках більш вражаючі картинки підтримали в комітеті Верховної ради з питань охорони здоров'я. "Зараз в Україні 9 млн курців. За статистикою, ми лідируємо серед країн ЄС за кількістю дітей, які починають палити у віці 12-16 років. Якщо завдяки страшним картинкам хоча б хтось кине шкідливу звичку - вже добре", - вважає глава комітету Тетяна Бахтєєва (Партія регіонів).

При цьому учасники ринку у заміні картинок необхідності не бачать. "Напевно, у МОЗ вважають, що споживачів можна тільки залякати! Спочатку вони говорили: як тільки почнемо друкувати попередження на пачках, відразу всі кинуть. Потім - що треба збільшити розмір попередження - збільшили, але ніхто не кинув. Потім чиновники вирішили, що картинки на пачках будуть споживачам більш зрозумілими, але і після цього мало хто кинув. МОЗ слід краще прораховувати ефективність, перш ніж фінансувати подібні заходи!" - заявило джерело в одній з тютюнових компаній.

За його словами, зниження виробництва цигарок пояснюється виключно економічними чинниками: "Тенденція до зниження спостерігається останні чотири роки. Це пояснюється падінням купівельної спроможності населення і підвищенням цін на цигарки. У нас навіть найдешевші цигарки коштують в 1,5 рази дорожче, ніж у сусідніх країнах".

Нагадаємо, за даними Держстату, у 2008-2012 роках кількість курців в Україні скоротилася з 10,07 млн осіб до 8,36 млн осіб або на 1,71 млн за чотири роки. !zn

kommersant.ua

Читайте також:

Барак Обама зізнався, що кинув палити через страх перед дружиною

До кінця століття тютюн може вбити 1 мільярд людей

В Латвії куріння при дітях прирівняли до фізичного насильства

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі