UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Telegraph: Слабкість Заходу може дозволити Путіну вирватися з пащі поразки в Україні

Колишній радник Трампа з національної безпеки пояснює, що 2023 рік вирішальний не лише для України.

21 грудня президент Володимир Зеленський звернувся до обох палат Конгресу. Його промова стала драматичним нагадуванням про те, наскільки найбільша сухопутна війна в Європі з 1945 року важлива для США, Великої Британії і НАТО.

Підбиваючи підсумки 10 місяців невпинних боїв і дякуючи Заходу, а особливо Конгресу за допомогу, Зеленський дав зрозуміти, що потрібно більше. Він завершив свій виступ, сказавши: «Щасливого переможного Нового року!».

«Давайте сподіватися, що побажання Зеленського справдиться. Тому що 2023 рік, швидше за все, буде вирішальним для України. Якщо Вашингтоні і Лондон у наступні 12 місяців не поставляться до України правильно, негативні наслідки будуть відчутними далеко за межами нинішнього поля бою. Вони охоплять відносини з Китаєм, Іраном, Північною Кореєю і всіма іншими, хто розцінять будь-що крім однозначної перемоги Києва як доказ західної слабкості. І вони без вагань спробують її використати», - пише в статті для The Telegraph Джон Болтон, який обіймав посаду радника президента США з національної безпеки в адміністрації Дональда Трампа.

Читайте також: Atlantic Council про можливості і ризики 2023 року: чи зможе Україна здобути перемогу у війні?

Він визнає, що ядерні амбіції Тегерану і Пхеньяну дуже загрозливі. А протистояння з Китаєм може головною проблемою для Заходу цього століття. Але все це не означає, що невідкладне питання долі України можна проігнорувати. Зараз не час «для того, щоб заспокійливо гладити себе по спині». Болтон перелічує переваги України, до яких зараховує високий бойовий дух українців, значні поставки зброї і розвідувальної допомоги. Особливо таку підтримку надавали Лондон, Вашингтон і країни Східної Європи. Крім того, російська армія продемонструвала низьку ефективність на суходолі, в небі і в морі. Втім, попри все це, війна все ще не зайшла в глухий кут. Економічні санкції підірвали російську економіку, але економіка України в гіршому стані. Тому що значна частина її фізичного капіталу була розбомблена.

Фінляндія і Швеція вирішили приєднатися до НАТО. Але торговельні і військові партнери Росії не відвернулися від неї. До цих партнерів Болтон зараховує і Туреччину, чиє членство в НАТО «повинно бути питанням в 2023 році», якщо Раджеп Таїп Ердоган знову стане президентом.

На думку екс-радника Трампа, головна проблема - це західна єдність і рішучість. І ні одне, ні інше не гарантоване. Він пропонує розглянути Німеччину. Канцлер Олаф Шольц оголосив про Zeitenwende, «переломний момент» в зовнішній політиці Берліна після початку російського вторгнення. Він оголосив, що в 2023 році Німеччина не лише виконає вимогу витрачати 2% ВВП на оборонні потреби. Вона також створить фонд на 100 мільярдів євро для закупівлі зброї. Берлін збирався витратити 35 мільярдів євро з цього фонду на покупку 35 літаків F-35, здатних нести ядерну зброю, на заміну німецьким старим літакам Tornado.

Але насправді мало що з цього сталося. Німецький поточний оборонний бюджет у 2023 році менший, ніж в 20220-му. Мету витрачати 2% від ВВП на потреби армії перенесли на 2025 рік. Це не на багато краще, ніж обіцяла Ангела Меркель, коли була канцлером. Виділені 100 мільярдів євро не були інвестовані в контракти. А закупка F-35 загрузла в бюрократичних суперечках. Ніби в Європі немає війни.

В цей же час Японія оголосила, що збільшить свій оборонний бюджет більш ніж вдвічі у наступні 5 років, щоб досягти вимоги НАТО витрачати 2% від ВВП на армію. Зробивши це, вона стане третьою найбільшою військовою силою в світі після США і Китаю. Рішення Токіо лише підкріплює пропозицію колишнього прем’єр-міністра Іспанії Хосе Марії Азнара, який 15 років тому закликав зробити НАТО глобальним, надавши членство Японії, Австралії, Сінгапуру і Ізраїлю.

Читайте також: Японія має намір нарощувати Сили самоооборони з прицілом на ведення довгої війни

Болтон також вказує на поведінку Франції. Володимир Зеленський і Еммануель Макрон неодноразово сперечалися щодо того, що можна було б «дати» Росії заради дипломатичного врегулювання. 4 грудня Макрон сказав, що «один з важливих моментів, які ми повинні вирішити, про що завжди казав Путін, - це страх, що НАТО підійде до його порогу». Кремль справді знову і знову повторював це твердження. Болтон зауважує: немає жодних доказів, що Україна якось загрожувала російській безпеці, а НАТО - це щось іще крім оборонного альянсу. Однак, гірше те, що Макрон заговорив про необхідність надати «гарантії Росії того ж дня, коли вона сяде за стіл переговорів».

«Агресор не заслуговує на гарантії безпеки лише за те, що він прийде на обговорення скасування його агресії. Він повинен зробити щось конкретне, наприклад, вивести свої війська назад на російську територію», - пише Болтон.

Він визнає, що у США є свої проблеми теж. Американські ЗМІ люблять критикувати внутрішні суперечки в таборі республіканців більше, ніж в таборі демократів. Втім, вони писали і про ознаки протесту проти збереження допомоги Вашингтона для України як з боку «невеликої групи правих ізоляціоністів», так і з боку «прогресивних лівих». Болтон визнає, що низка республіканців, демонструючи свою зневагу до серйозної геостратегічної роботи, пропустили звернення Зеленського до Конгресу. А прогресивні демократи 24 жовтня 2022 року написали листа президенту Джо Байдену, закликавши його доповнити економічну і військову допомогу Україні ще й активними дипломатичними зусиллями.

Читайте також: WSJ: Що історики майбутнього скажуть про війну в Україні?

«Запропоновані ними умови були музикою для вух Москви, хоча буря, яка виникла в результаті, призвела до швидкого відкликання листа. Підписанти, однак, вибачилися тільки за те, що невдало вибрали час для публікації звернення (тому що середньострокові вибори наближалися). Вони ніяк не критикували вміст листа», - звернув увагу Болтон.

Він допускає, що катастрофічні військові невдачі Росії можуть продовжитися і в 2023 році. Політичні позиції Путіна можуть ще більше ослабнути, а економічні обмеження - стати сильнішими. Але кожен день, поки армія Москви залишається на території України, підвищує шанси посилення напруги на Заході. Лідерам США і Великої Британії потрібна стратегія, щоб допомогти українському народу отримати «щасливий переможний Новий рік».