UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Ракети Patriot змінять оборону України, але їх передача - ризик для Заходу

Поставляючи ключові системи для оборони від Росії, Захід ризикує ослабити свою позицію в стримуванні Китаю.

Адміністрація Джо Байдена переступила через нову лінію в своїй підтримці України, давши зрозуміти, що готова відправити системи протиракетної і протиповітряної оборони Patriot для оборони від атак Росії.

Система складається з потужних ракет для перехоплення цілей і радару. Для України вона буде дуже ефективною. А її передача стане великим кроком вперед з точки зору масштабів і складності американської підтримки. Але такий престижний подарунок створить довгострокові виклики для НАТО, - пише в статті для The Guardian експерт Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI) з питань сухопутних методів ведення війни Джек Вотлінг.

Він нагадує, що раніше президент Джо Байден відкидав можливість відправки систем Patriot в Україну. Зміна політики, схоже, відбулася через те, що Росія продовжує масово обстрілювати критичну цивільну інфраструктуру в Україні. Також Москва намагається купити іранські балістичні ракети, щоб поповнити свої виснажені запаси. При цьому вона продовжує підтримувати внутрішнє виробництво ракет. Тож обстріли України, швидше за все, будуть відбуватися ще довго. Захист України від ракетних атак тепер став гуманітарним пріоритетом.

Patriot серед систем протиповітряної і протиракетної оборони з найбільшими можливостями у світі. Впродовж останніх п’яти років Саудівська Аравія збила сотні іранських ракет, які запустили по ній хусити. Окрім захисту українських міст поставка таких систем ППО середньої дальності може вивільнити частину українських С-300, які можна було б використати для закриття неба над фронтом.

«Важливо зауважити, що система не забезпечить захист негайно. І російські удари по українській енергетичній інфраструктурі, швидше за все, продовжаться у короткостроковій перспективі. Patriot - складна в управлінні і обслуговуванні система. Без проведення необхідних тренувань з підтримки і ремонту в бойових умовах передана техніка зіштовхнеться з проблемами обслуговування. Мине час, перш ніж українці зможуть стабільно керувати системою», - попереджає експерт.

Читайте також: Можливості системи ППО Patriot, яку має отримати Україна, обмежені – АР

Вотлінг нагадує, що Україна вичерпує свої запаси ракет для систем ППО. Вона стає все більш залежною від міжнародної підтримки, так само як українцям доводиться покладатися на партнерські поставки артилерійських боєприпасів і бронетехніки. Така залежність пов’язана з певними ризиками, особливо в питанні систем, яких в партнерів України не багато.

Дехто боїться, що відправка певної військової допомоги Києву збільшить ризик ескалації. Але це не головна причина, чому США не хотіли відправляти системи Patriot українській армії. Проблема в тому, що, згідно з оцінками американських аналітиків, в запасах Америки недостатньо такої зброї, щоб захистити свої сили в Індо-Тихоокеанському регіоні. Більше того, зростає попит на ракети для Patriot від вже наявних користувачів: від Швеції до Саудівської Аравії. Ер-Ріяд витрачає значну кількість ракет щомісяця, захищаючи свою критичну інфраструктуру. Тим часом, рівень виробництва ракет все ще низький.

В певному сенсі, ця проблема відображає більш широкий виклик щодо поставок боєприпасів в Україну. Їх використання перевищує наявні поставки. А українська артилерія зношує стволи швидше, ніж їх можна було б замінити. Спустошення оборонної промисловості НАТО призвело до того, що альянс не може підтримувати операції високої інтенсивності. У випадку систем, таких як Patriot, виклик більший, тому що виробництво високоточних ракет ППО вимагає більше часу, ніж виготовлення некерованих артилерійських снарядів.

Російське вторгнення в Україну повинно спровокувати відновлення промислової бази НАТО. Але на це піде певний час. Однак, поки розширені поставки не доступні, а нинішній високий тиск попиту зберігається, існує також ризик, що Захід буде постачати Україні ключові системи ціною власної позиції в стримуванні Китаю, який загрожує Тайваню. Вотлінг радить США і іншим партнерам України обережно і зважено підійти до передачі допомоги, обираючи те озброєння, яким українські військові можуть навчитися користуватися, а оборонна промисловість НАТО зможе підтримувати. Крім того, донорам варто враховувати власні потреби в сфері безпеки.

«В цьому контексті хоч Patriot може стати хорошим варіантом для знищення крилатих і балістичних ракет, націлених на українські міста, важливо, щоб місцеві оператори ППО розуміли, що вони не можуть розраховувати на нескінченні поставки таких боєприпасів. Тому їм варто розставляти відповідні пріоритети», - пише Вотлінг.

Читайте також: В Пентагоні відповіли на погрози РФ щодо знищення систем Patriot

Він пояснює, що ракети Patriot без проблем знищать іранські безпілотники Shahed-136, які використовуються для ударів по енергетичній інфраструктурі. Але якщо Київ буде застосовувати саме цю зброю, у нього дуже швидко закінчаться ракети.

«Це вже сталося з ракетами великого радіусу GMLRS, які передали Україні. Попри те, що українська армія спочатку ощадливо використовувала GMLRS для знищення лише цілей з високим пріоритетом, їхнє застосування було поступово розширене», - пояснює британський експерт, додаючи, що ракети зіграли важливу роль у визволенні Херсону. Але партнери України не змогли підтримувати такі темпи їх використання.

Вотлінг попереджає, що Patriot, як і всі інші системи, які передали раніше, - це не панацея. Ці ракети пропонують Україні захист від конкретних загроз. Але розгортання в таких масштабах, щоб можна було подолати загрози для української енергетичної безпеки, буде вимагати інноваційного мислення і інвестицій з боку партнерів Києва.