FT: Україна вичерпує свої запаси боєприпасів для ППО через російські ракетні обстріли

Поділитися
FT: Україна вичерпує свої запаси боєприпасів для ППО через російські ракетні обстріли © Олексій Резніков / Twitter
Експерти попереджають, що Україна може опинитися в ситуації, коли в неї більше не буде чим збивати російські ракети і безпілотники, і наслідки будуть дуже небезпечними.

Вже два місяці поспіль Росія завдає удари по українській електромережі, намагаючись занурити країну в пітьму і зламати її волю до оборони взимку. Але під час останнього обстрілу, який відбувся 5 грудня, лише 10 з 70 ракет змогли пробитися через українську протиповітряну оборону.

Перехоплення 87% ворожих ракет говорить про підвищену ефективність української системи ППО, яка здебільшого складається з радянських установок. Їх посилює сучасна західна техніка і покращені підходи.

«Однак, Київ спалює свої боєприпаси з тривожним темпом, вступивши з Москвою у битву на виснаження запасів. З одного боку йдеться про запаси російських високоточних ракет, а з іншого - українських засобів для перехоплення. Саме тому Київ закликає своїх західних партнерів передати більш сучасні системи класу «земля-повітря», які відповідають стандартам НАТО», - пише Financial Times.

«Якщо по нам запускають сотні ракет, ми збиваємо 70-80% з них. Закінчуються наші запаси чи ні? Звісно ж, закінчуються», - сказав представник ВПС України полковник Юрій Ігнат.

Голова ГУР генерал-майор Кирило Буданов минулого тижня сказав, що у Росії теж закінчуються запаси крилатих ракет. І з його оцінками погоджується багато західних аналітиків.

«Їм вистачить ракет ще на кілька масивних атак», - сказав Буданов, додавши, що виробництво нової зброї - це досить повільний процес.

Financial Times нагадує, що Росія почала свою кампанію майже щотижневих обстрілів критичної інфраструктури України 10 жовтня. Тоді в Києві підтвердили, що українські сили змогли збити 54% безпілотників і ракет. Результатом обстрілу стало серйозне пошкодження об’єктів системи постачання електроенергії. 23 листопада 76% російських ракет були збиті.

Але шкода, завдана вже хиткій українській електромережі, була достатньою, щоб спровокувати масові відключення електроенергії по всій країні. Минулого тижня Росія знову обстріляла Україну. Але цього разу українські військові змогли не допустити загальнонаціональні перебої з постачанням електроенергії. Хоча аварійні відключення все ще практикуються на тлі зусиль з відновлення пошкодженого обладнання.

«Але запчастини і боєприпаси для систем С-300 і «Бук», які утворюють основу української протиповітряної оборони, закінчуються. Українські чиновники підтвердили висновки британської військової розвідки, що Росія запускає ракети X-55, замінюючи ядерні боєголовки звичайними, просто щоб виснажити українську ППО», - пише видання.

Ігнат розповів Financial Times, що зазвичай для перехоплення кожної російської ракети запускають дві ракети з С-300 чи «Буків», щоб підвищити шанси перехоплення. Київ не може купити додаткові боєприпаси для С-300 і «Бук» у Росії, яка їх виробляє. Знайти запаси на глобальному ринку важко. Лише Словаччина на початку війни передала частину того, що було в неї.

Британський Королівський інститут об’єднаних сил (RUSI) застеріг у своєму звіті минулого місяця від «самовдоволення Заходу щодо необхідності терміново зміцнити можливості української ППО». 

«Якщо в України закінчаться боєприпаси для систем класу «земля-повітря», небо стане відкритим для російських важких бомбардувальників, які діють на середніх і великих висотах. І наслідки будуть нищівними», - цитує видання звіт RUSI.

Техніка, яку Україна отримала від Заходу, вже довела свою цінність. Німецькі самохідні зенітні установки «Гепард» виявилися доволі ефективними у знищенні безпілотників і ракет, які летять низько. В України тепер 30 таких установок. Але уряд Швейцарії відмовився видавати дозвіл на експорт боєприпасів до них, які були виготовлені швейцарськими компаніями. І альтернативних джерел поки немає. Київ також отримав деякі сучасні системи ППО середньої дальності включно з німецькими IRIS-T і норвезько-американськими NASAMS. Але Ігнат каже, що Україні потрібні будуть «сотні» таких систем, якщо старий арсенал вичерпається.

«У нас не буде іншого вибору окрім як перейти на ці типи озброєнь. Оскільки радянське озброєння 1970-1980-х років застаріла. І ворог виснажує його щодня», - пояснив український військовий.

Лідери G7 в понеділок пообіцяли «продовжити координувати зусилля для задоволення українських невідкладних потреб в військовій і оборонній техніці, зосередившись найближчим часом на забезпеченні України системами і можливостями ППО». Financial Times пише, що навіть якщо у Москви закінчаться крилаті ракети, у неї все ще є великий арсенал балістичних.

Також видання вказує на повідомлення про те, що Росія отримала нову партію безпілотників-камікадзе з Ірану. Вони гучні, повільні і їх легко збити. Але з ними важко боротися, коли їх запускають цілим «роєм». А головне іранські дрони значно дешевші, ніж ракети, які використовують для того, щоб їх збити.

Колишній лейтенант-полковник ВПС України і співдиректор «Центру Разумкова» Олексій Мельник каже, що з лютого українські сили протиповітряної оборони добилися значного успіху.

«Але спроби передбачити, що одного дня у Росії закінчаться ракети - це, напевне, не дуже хороша стратегія», - наголосив він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі