Можливості системи ППО Patriot, яку має отримати Україна, обмежені – АР

Поділитися
Можливості системи ППО Patriot, яку має отримати Україна, обмежені – АР © Офіційний сайт НАТО
Нам обіцяють передати лише одну батарею ракет, якої не вистачить, наприклад, на захист усього Києва – лише його частини. 

Цього тижня стало відомо, що США погодилися направити в Україну батарею ракет Patriot – те, чого кілька місяців домагався український президент Володимир Зеленський для посилення протиповітряної оборони. Проте експерти попереджають, що ефективність системи обмежена і вона не може забезпечити переломний момент у війні, пише АР.

Що таке Patriot?

Patriot («Петріот») - це система керованих ракет класу "земля-повітря", яка була вперше розгорнута в 1980-х роках і може вражати літаки, крилаті ракети та балістичні ракети меншої дальності.

Кожна батарея Patriot складається з пускової установки на вантажівці з вісьмома пусковими установками, кожна з яких може включати до чотирьох ракет-перехоплювачів; наземного радара; станції управління та генератора. Американська армія зараз, згідно з публічними даними, має 16 батальйонів Patriot. Згідно з доповіддю Міжнародного інституту стратегічних досліджень за 2018 рік, ці батальйони обслуговують 50 батарей, у яких налічується понад 1200 ракет-перехоплювачів.

Американські батареї регулярно розгортаються у всьому світі. Крім того, системи Patriot використовуються Нідерландами, Німеччиною, Японією, Ізраїлем, Саудівською Аравією, Кувейтом, Тайванем, Грецією, Іспанією, Південною Кореєю, Об'єднаними Арабськими Еміратами, Катаром, Румунією, Швецією, Польщею та Бахрейном.

Система Patriot є однією з найбільш широко експлуатованих та перевірених систем протиповітряної оборони, вона може захистити Україну від балістичних ракет, які постачає Іран, сказав Том Карако, директор проекту протиракетної оборони в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.

Скільки коштує Patriot?

Система Patriot та її ракети постійно модифікуються. Нинішня ракета-перехоплювач системи Patriot коштує близько 4 мільйонів доларів за снаряд, а пускові установки - близько 10 мільйонів доларів кожна, повідомляє CSIS у своєму липневому звіті з протиракетної оборони. За такої ціни використання системи Patriot для збивання набагато менших і дешевших іранських безпілотників, які Росія використовує в Україні, не є економічно ефективним та оптимальним.

"Стріляти ракетою вартістю в мільйон доларів по безпілотнику вартістю 50 тисяч доларів - це програшна пропозиція", - сказав Марк Кансіан, полковник запасу корпусу морської піхоти у відставці і старший радник CSIS.

Проблеми розгортання системи Patriot

Для експлуатації та обслуговування батареї Patriot може знадобитися до 90 військовослужбовців, і протягом кількох місяців США не хотіли надавати цю складну систему, оскільки відправлення американських військових до України для її експлуатації не влаштовує адміністрацію Байдена.

Але були також побоювання, що розгортання системи спровокує Росію або випущена ракета потрапить на територію Росії, що може призвести до подальшої ескалації конфлікту. У четвер Міністерство закордонних справ Росії попередило, що план США щодо постачання Україні складних ракет ППО стане "черговим провокаційним кроком", який може викликати дії у відповідь з боку Москви.

За словами офіційних осіб, настійні прохання українських лідерів та руйнування громадянської інфраструктури країни, включаючи втрату електрики та тепла в зимовий період, зрештою подолали сумніви США щодо постачання "Петріотів".

Ключовою перешкодою стане навчання. Американські військові мають навчити українські сили тому, як використовувати та обслуговувати систему. Солдати, призначені в батальйони "Петріот", проходять інтенсивну підготовку, щоб мати змогу ефективно виявити ціль, зафіксувати її за допомогою радара та відкрити вогонь.

США раніше навчали українських військовослужбовців та інших використовувати складні системи озброєння, включаючи високомобільні артилерійські ракетні системи, відомі як HIMARS. У багатьох випадках їм вдавалося скоротити терміни навчання, і українські військові вирушали на передову протягом кількох тижнів. Офіційні особи відмовилися надати детальну інформацію про те, скільки часу займе навчання Patriot і де саме воно проводитиметься.

Можливості Patriot

Україна стикається з цілою низкою російських загроз. "Петріот" корисний проти одних і не дуже - проти інших.

Один колишній високопосадовець, знайомий із системою Patriot, сказав, що вона буде ефективна проти балістичних ракет малої дальності і є сильним сигналом підтримки США, але одна батарея не змінить хід війни.

Чиновник, який говорив на умовах анонімності, оскільки угоду з Україною ще не оприлюднено, зазначив, що одна батарея Patriot має велику дальність стрілянини, але може охоплювати лише обмежену територію. Наприклад, «Петріоти» можуть ефективно захистити невелику військову базу, але не можуть повністю захистити велике місто, наприклад, Київ. Вони можуть забезпечити захист лише сегменту міста.

"Петріоти" часто розгортаються у вигляді батальйону, що включає чотири батареї. Україна, за словами офіційних осіб, отримає одну батарею.

«Петріот» має більш потужний радар, який краще розпізнає цілі, ніж система С-300 радянських часів, яку використовують українці, але має також обмеження, кажуть Карако та Кансіан.

Проте здатність Patriot вражати деякі балістичні ракети та літаки потенційно може захистити Київ, якщо президент Росії Владімір Путін застосує ядерну зброю. Це залежатиме від того, як буде доставлена зброя, сказав Карако. Якби це була гравітаційна бомба, доставлена військовим літаком, система могла б націлитись на літак; якби це була крилата або балістична ракета малої та середньої дальності, вона також могла б перехопити ракету.

Компанія Raytheon, що виробляє Patriot, заявляє, що з 2015 року система брала участь у 150 перехопленнях балістичних ракет. Однак успішність Patriot неодноразово ставилася під сумнів. У звіті Рахункової палати уряду за 1992 рік йдеться про те, що не вдалося знайти доказів, що підтверджують повідомлення про те, що система досягла 70% успіху проти ракет «Скад» у війні в Перській затоці. У 2018 році успіх Саудівської Аравії у використанні Patriot проти ракет, випущених повстанцями-хуситами в Ємені, ставився під сумнів, коли з'явилися відеоролики про збої систем.

Але, крім можливостей Patriot, його розгортання — це велика заява про підтримку України з боку США. "Тут багато символізму", - підкреслив Кансіан.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі