UA / RU
Підтримати ZN.ua

СБУ викликала Стерненка повісткою і не пустила, коли прийшов

Імовірно, текст підозри активістові вчергове мінятимуть.

У Службі безпеки України відмовилася прийняти одеського активіста Сергія Стерненка, якого самі ж слідчі викликали на 9 червня для вручення підозри, повідомив адвокат Віталій Коломієць.

"Чудні діла у справі Сергія Стерненка. Прийшли сьогодні під СБУ і поцілували клямку", - пише він у Facebook.

Окрім Стерненка, до будівлі Головного слідчого управління СБУ в Аскольдовому провулку в Києві прийшли бажаючі підтримати активіста – близько 30 журналістів і блогерів.

"Підозру знову не вручили, можливо в СБУ все ж таки вирішили прислухатися до здорового глузду і букви закону про належне повідомлення особи про таку важливу процесуальну дію. А можливо вирішили взяти час і поміняти текст повідомлення про підозру", - припускає Коломієць.

У попередньому варіанті "умисність" заподіяння смерті Івану Кузнєцову – одному з нападників на Стерненка – хотіли обґрунтовувати тим, що активіст спеціально для цього носив із собою ніж. Водночас ніж, яким Стерненко відбивався від нападників і завдав Кузнєцову смертельне поранення, є технічним. Такі побутові ножі вільно продаються в усіх зброярських мережах та інтернет-магазинах і не є холодною зброєю, свідчать результати експертизи.

Сам Стерненко так прокоментував свій сьогоднішній похід в СБУ: "Слідчий викликав повісткою, а сам сховався і не вийшов. Паралельно ще й мені шиють ст. 263 - носіння холодної зброї за побутовий ніж, який в Україні є у вільному продажі та який не є холодною зброєю".

У спецслужбі "Українській правді" розповіли, що Сергій Стерненко до них не приходив. Адвокат активіста не відповів конкретно на питання, чи з'явився до слідчого сам Стерненко, чи прийшов тільки його захист.

18 травня Стерненко прийшов на допит в СБУ, де його ознайомили з матеріалами справи про загибель Кузнєцова та оголосили, що він має у ній статус потерпілого. Сам активіст припустив, що йому мали оголосити підозру в умисному вбивстві, і завадили планам активісти, які вийшли під стіни слідчого управління СБУ.

Ексгенпрокурор Руслан Рябошапка заявляв, що його просили "вплинути" на розслідування справи, аби помститися активістові. А чинна генпрокурорка Ірина Венедіктова наголошувала на тому, що "підозра Стерненку буде в будь-якому разі". Питання лише у кваліфікації справи: умисне вбивство чи вбивство через самозахист.

Читайте також: Через підозри нападникам на Стерненка слідство хоче вийти на умисне вбивство?

Увечері 24 травня 2018 року на одеського активіста Сергія Стерненка напали неподалік від його будинку двоє зловмисників. Під час зіткнення активіст отримав ножове поранення руки, а один з нападників – смертельне поранення в область живота. Стерененко стверджує, що завдав поранення нападникам ножем, який відібрав у них же.

Під час нападу на Стерненка був убитий 25-річний Іван Кузнєцов. Другого нападника – 30-річного Олександра Ісайкула поліція відпустила в статуті свідка. Згодом йому оголосили підозру, однак у розшуковій базі СБУ його даних немає досі. Це був уже третій збройний напад на Стерненка. Під час першого він отримав різані рани, під час другого – вогнепальне поранення.

У жовтні 2019 року справу Стерненка передали до слідчого управління СБУ у зв'язку з можливою причетністю одеських поліцейських до організації нападу на активіста.

Стерненко та інші одеські активісти вважають, що за терором проти них стоять мер міста Геннадій Труханов та близькі до нього бізнесмен Володимир Галантерник і кримінальний авторитет Олександр Ангерт ("Ангел"), які фактично монополізували корупцію в Одесі. А місцева поліція і прокуратура фактично захищають інтереси цього угруповання.

Докладніше читайте в матеріалах оглядача ZN.UA Інни Ведернікової "Справа Стерненка. Хроніки реваншу" і "Підозра, що може підірвати Україну?".