Редакція ZN.UA отримала листа від одного з вчителів, адресованого суспільству. Автор відверто розповів про проблеми української школи і просив не називати його імені. Вчителі продовжують кричати поодинці, але – за всіх.
Для більшості батьків школа перетворилася на місце перетримки дітей, вважає педагог. «Протвережують» лише результати тестувань за підсумками дистанційного навчання, але і вони не можуть запустити широку дискусію про те, навіщо українцям якісна освіта, в чому її цінність
На думку автора листа, наступне тестування PISA кращим не буде, і реформа НУШ ситуацію не змінить, тому що вона лише консервує чинну систему пострадянських відносин в освіті – зарегульованість, підпорядкованість, маніпулятивність.
«Гасла яскраві, але ми втрачаємо час і ресурси можливого розвитку», - пише він.
Чоловіків у школах майже не залишилося, особливо у великих містах. Почався негативний відбір, висококласних фахівців стає дедалі менше, а ті, хто залишається, роблять ставку на приватне репетиторство.
Педагогів розшукують цілими списками для однієї школи навіть посеред навчального року, з року в рік ситуація лише погіршується. «Найкращі вчителі йдуть: одні – у вічність, інші – в приватні дорогі проекти. Доступна якісна освіта зникає », - додає автор.
Знижується і якість підготовки вчителів, до педвишів вступають слабкі абітурієнти, які насилу здають ЗНО.
«Я належу до того покоління, коли на вчителя ще вчили, серйозно готували. Коли на цій спеціальності ще зустрічалися справжні випускники-медалісти. Тепер учителем може стати лише відвертий аутсайдер, якому важко набрати 150 балів з математики. Ще є пасіонарії, яких намагаються ставити всім за приклад», - зазначає вчитель.
Не мотивують молодих і талановитих йти у школу і низька зарплата та високі «стандарти» вимог до вчителя.
«Батьки, які б розкішні умови для навчання ви не створили, ви все одно зіштовхнетеся з проблемами відсутності сильних харизматичних особистостей. Скоро ваших дітей взагалі нікому буде вчити, хіба що за величезні гроші. А деградуюча школа тягне за собою і суспільство», - підсумовує він.
Чому складається враження, що на вході до старшої школи реформа НУШ серйозно «заглючила», розповідає вчитель Михайло Девдера у статті «Безпілотна Нова українська школа: чому реформа освіти «заглючила»» у ZN.UA.