UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада Європи оцінила судову реформу в Україні

Відомство вважає, що реформа відповідає стандартам Ради Європи.

Судова реформа в Україні відповідає стандартам Ради Європи. Про це йдеться у висновку експертів відомства. Нова процедура відбору і оцінки суддів в Україні заслуговує на високу оцінку експертів, вважають в РЄ.

Вивчення конкурсних процедур відбору і призначення суддів, які були введені в рамках судової реформи в Україні, показало їх відповідність стандартам РЄ.

"Протягом 2016-2017 років в Україні була впроваджена фундаментальна судова реформа з метою зміни процедур відбору і призначення суддів і приведення цих процедур у відповідність до стандартів Ради Європи...Змінами до законодавства враховано велику кількість міжнародних і європейських рекомендацій, зміни в цілому відповідають стандартам Ради Європи", - зазначається в документі.

Реформа передбачала "проведення якісних конкурсних процедур", спрямованих на відбір кращих кандидатів на посади суддів.

Експерти зазначили, що впроваджені процедури забезпечили безпрецедентну публічність і відкритість, зокрема, під час проведення конкурсу до нового Верховного Суду.

У РЄ також представили список рекомендацій, покликаних зробити відбір суддів в Україні більш об'єктивним і менш трудомістким.

У вересні 2016 року набули чинності зміни до Конституції України в частині правосуддя та Закону "Про судоустрій і статус суддів", у зв'язку з чим в країні стартувала судова реформа.

У рамках цієї реформи, під час конкурсу до нового Верховного суду, Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) взяла до уваги лише 13 з 55 негативних висновків Громадської ради доброчесності. Таким чином майже 80% суддів "нового" суду – це старі кадри.

ГРД заявила про вихід з процесу кваліфікаційного оцінювання суддів у межах переатестації через те, що процес перетворився на конвеєр, завдяки якому в "оновлених" судах опиняються недоброчесні старі судді. У Громадській раді доброчесності заявили про те, що не бажають брати участь у фейковому процесі очищення судової системи.

Крім того, у межах дисциплінарних процедур були звільнені лише 14% суддів, які виносили неправосудні рішення за часів Майдану. До того ж, частина з них може бути відновлена на посадах Верховним судом.

Детальніше про проблеми реформування судової системи читайте в матеріалі Михайла Жернакова "Судова реформа померла. Хай живе судова реформа?" і статті Галини Чижик "Останній шанс судової реформи" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".