Представники болгарської меншини в Україні підтримали новий закон "Про освіту", але відзначили відсутність кваліфікованих вчителів болгарської мови і підручників, повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки України.
Під час круглого столу щодо імплементації статті 7 закону "Про освіту", який пройшов 11 жовтня в приміщенні посольства Болгарії, посол республіки Красімір Мінчев зазначив, що болгарські школи в Україні давно працюють за правилами, прописаними у новому законі.
"З прийняттям нового закону "Про освіту" для болгарської меншини менше змін, ніж, наприклад, для угорської чи румунської, тому що школи з навчанням болгарською вже давно працюють за правилами, які прописані зараз. Ми розуміємо, що діти повинні вчити державну мову", - повідомив Мінчев.
Наголошується, що на круглому столі були присутні представники болгарської меншини Одеської, Запорізької, Кіровоградської та Миколаївської областей. На їхню думку, закладений підхід, коли в початкових класах діти навчаються рідною мовою, а в основній та старшій школі – державною, є найбільш продуктивним для вивчення обох мов.
Директор школи Болградського району Одеської області Марія Пінті розповіла про те, що в її закладі діти в молодших класах навчаються болгарською і мають 5 годин на тиждень для вивчення української мови. З 5 класу, після якісного оволодіння державною мовою, діти переходять на навчання українською, але продовжують вивчати болгарську як предмет.
Представники болгарської меншини відзначили, що проблемними питаннями в даній ситуації є підготовка вчителів і підручників для вивчення болгарської мови.
"У нас величезний дефіцит вчителів, які можуть дійсно якісно навчати болгарській мові. Це велика проблема для сільської місцевості", - сказав представник болгарської меншини Запорізької області.
У свою чергу заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей заявив: "Зараз у нас стартує Нова українська школа і нам потрібно перепідготувати більше 20 тисяч вчителів. У бюджет-2018 ми вже заклали значні кошти на перекваліфікацію - 500 млн гривень. Вони будуть використовуватися і на підвищення кваліфікації вчителів зі шкіл нацменшин".
Він також зазначив, що будуть розроблені два навчальні плани для шкіл з українською мовою навчання та мовами навчання національних меншин. У плані для нацменшин від 1 до 12 класу будуть включені години на вивчення рідної мови.
Нагадаємо, що 3 жовтня міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зустрілася з послом Болгарії Красіміром Мінчевим, під час цієї зустрічі він заявив про те, що закон "Про освіту" дає нові можливості для болгарських дітей.
Раніше Болгарія, Греція, Румунія та Угорщина закликали Україну не вводити в дію положення закону про освіту щодо мови навчання. Вони виступили проти навчання в українських школах тільки державною мовою, а також звернулися до Ради Європи та ОБСЄ через цей закон.
Закон "Про освіту" набув чинності 28 вересня. Згідно із статтею 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти почнуть вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін направив закон "Про освіту" на експертизу у Венеціанську комісію.
Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" та реакцію на цей закон деяких країн читайте в матеріалі Василя Балушка "Донбас" і "Крим" на заході України?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".