UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацрада назвала телеканали, де найменше української мови

При цьому понад 10 загальнонаціональних телеканалів мовлять виключно державною мовою.

Нацрада з питань телебачення та радіомовлення провела моніторинг 27 загальнонаціональних телеканалів щодо дотримання мовних квот у другому кварталі 2021 року. Регулятор назвав телеканали, як мовлять лише державною мовою, а також ті, де української мови найменше.

Згідно з українським законодавством українські телеканали повинні забезпечувати в ефірі державну мову обсягом не менше 75%. Реклама на телебаченні та радіо також має транслюватися українською мовою. 

Так, 11 телеканалів мовлять 100% українською мовою:

Показники, вищі 90%, у телеканалів: 

У “Нового каналу” показник української мови становить 89%, у ICTV та “Ентер фільм” – 84%.  Найменше української мови в ефірах телеканалів “1+1” та НТН – 79%, “Україна” – 78%, “Інтер” та “К1” – 77%.

При цьому реклама на всіх телеканалах звучить виключно українською мовою.

Так, у другому кварталі 2021 року всі 27 загальнонаціональних телеканалів виконали мовні квоти. Порушення, які зафіксувала Нацрада під час перевірки, стосуються інших норм законодавства. Вказано, що зараз відповідні дані перевіряють фахівці регулятора. 

Також членкиня Нацради Олена Ніцко повідомила, що регулятор окремо промоніторив чотири телеканали за зверненням уповноваженого із захисту державної мови. Спочатку секретаріат омбудсмена самостійно перевірив телеканали “Студія “1+1”, “Інтер”, “Україна” та ІСTV і нібито виявив на них порушення.

“Національна рада уважно перевірила дані, які були нам надані, і проаналізувала  тижневий моніторинг ефіру цих мовників відповідно до визначених законом норм за період із 17 по 23 травня 2021 року в часові відрізки з 18 до 22 години  (загальний обсяг мовлення 28 годин по кожному з телеканалів)”, – зазначила Ніцко.

За результатами цього моніторингу Нацрада отримала такі дані: “1+1” – частка державної мови – 79%, “Україна” – 76%, ICTV – 84%, “Інтер” – 77%.

“Зокрема, було зауважено, що повноваженнями здійснювати офіційний моніторинг мовників згідно з положеннями чинного законодавства наділений єдиний орган державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення – Національна рада. Позапланові перевірки призначаються  лише у разі виявлених ознак порушень”, - зазначили у пресслужбі Нацради.

Читайте також: Три українські телеканали не дотримуються обов'язкової частки державної мови в вечірньому прайм-таймі — мовний омбудсмен

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон №4107, який передбачає реформування Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Згідно із законом, подавати кандидатури в члени Нацради зможуть парламентські фракції та групи. Від однієї фракції може бути лише одне подання. Також подавати кандидатів за тим же принципом можуть громадські організації та творчі спілки. Голосування за таких кандидатів відбуватиметься за кожного окремо.

Своєю чергою президент України зможе створювати конкурсну комісію для відбору кандидатів до Нацради за власною квотою. Також закон забезпечує гендерну рівність у Нацраді.