Верховна Рада ухвалила закон №4107 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення”. Документ у другому читанні підтримали 302 народні депутати.
Зокрема, закон передбачає, що повноваження члена Національної ради починаються з дня його призначення і тривають п’ять років.
Так, подавати кандидатури в члени Нацради зможуть парламентські фракції та групи. Від однієї фракції може бути лише одне подання. Також подавати кандидатів за тим же принципом можуть громадські організації та творчі спілки. Голосування за таких кандидатів відбуватиметься за кожного окремо.
Своєю чергою президент України зможе створювати конкурсну комісію для відбору кандидатів до Нацради за власною квотою. Така комісія буде консультативно-дорадчим органом.
Документ запровадив перевірку кандидатів у члени Нацради, згідно з законом про “Запобігання корупції”. Така перевірка триватиме 25 днів.
Крім того, ухвалений закон забезпечує гендерну рівність у Нацраді з телебачення та радіомовлення. Зокрема, якщо кілька кандидатів отримає рівну кількість голосів, то перевагу нададуть кандидату тієї статі, представників якої менше серед чинних членів регулятора.
При цьому членом Нацради може бути особа, яка:
- є громадянином України та проживає в Україні не менше п’яти останніх років;
- має вищу освіту, є кваліфікованим фахівцем у галузі журналістики, права, телерадіомовлення, електронних комунікацій, має стаж постійної роботи у зазначених сферах не менше п’яти років;
- володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Не можуть стати членами Нацради особи, які:
- мають громадянство чи підданство іншої держави;
- за рішенням суду визнані недієздатними або дієздатність яких обмежена;
- мають судимість за вчинення злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку;
- за вироком суду, що набрав законної сили, позбавлені права займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави, або обіймати відповідні посади;
- на яких поширюються приписи частин третьої і четвертої статті 1 Закону України “Про очищення влади”;
- є кінцевими бенефіціарними власниками, ключовими учасниками чи власниками істотної участі ліцензіатів відповідно до Закону України “Про телебачення і радіомовлення”.
Згідно із законом, повноваження члена Нацради з питань теле- та радіомовлення можна достроково припинити у разі:
- подання ним заяви про звільнення за власним бажанням;
- припинення ним громадянства України, наявності (набуття) громадянства іншої держави або виїзду на постійне місце проживання за межі України;
- порушення обмежень та заборон, передбачених законом;
- неможливості виконувати свої обов’язки за станом здоров’я протягом чотирьох та більше місяців підряд;
- набрання законної сили судового рішення про визнання його недієздатним або про обмеження його цивільної дієздатності, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
- пропуску без поважних причин трьох засідань Нацради підряд упродовж 30 робочих днів;
- смерті;
- прийняття рішення про припинення повноважень члена Нацради суб’єктом призначення за результатами розгляду звіту регулятора.
У першому читанні законопроєкт №4107 Верховна Рада ухвалила ще в грудні минулого року. Тоді документ підтримали 269 народних депутатів.