UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нам все ще під силу "деберкутизувати" поліцію - експерти

Для цього влади, які виявилися нездатними покарати винуватців жорстокостей під час Евромайдана, повинні дати події хоча б політичну оцінку.

У 2014 році, коли завершилася Революція Гідності, її учасники очікували "смерті" спецпідрозділу "Беркут" - смерті його кривавих цінностей ту брутальності, смерті "Беркута" як символу всього самого поганого у силових органах. Однак "Беркут" вижив, хоч і значно урізаний і офіційно неіснуючий, пишуть юрист, голова Правозахисної ініціативи" Михайло Каменєв і юрист, голова Фонду регіональних ініціатив Степан Золотар у своєму матеріалі для ZN.UA.

Причина цього у тому, що влада, як попередня, так і нинішня, виявилися банально нездатні навіть дати події політичну оцінку.

"Єдине, що зроблено, - засновано орден Героїв Небесної Сотні. Була ще спроба створення меморіального комплексу на Алеї Героїв Небесної Сотні, яка ледь не зіграла на шкоду, бо могла б знищити сліди злочинів. Натомість активізувались апологети дружби зі східним агресором. Риторика Портнова, Лукаш та їм подібних послідовно крутиться навколо деглорифікації Героїв Небесної Сотні з одночасною героїзацією вбивць із "Беркуту", які, стріляючи по беззбройних демонстрантах, нібито захищали Україну", - зазначають автори.

А що ж нова поліція? А в ній, як вказують експерти, вплив старого "Беркута" зберігся. Причому у досить великих масштабах.

"Торік на базі поліції особливого призначення (ПОП) Київської області виявили чотириметровий пам'ятник "Беркуту". Тобто в "нашій новій поліції" культивується шана і повага до явища, яке було однією з причин реформи. Здавалось би, поліцейських у кольористиці "міський камуфляж" на вулицях немає. Але ПОП використовує берети малинового кольору, які були фішкою "Беркуту". Птах із шевронів "Беркуту" перелетів на шеврони ПОП, трішки поменшавши. "Беркут" зник як назва, але продовжує існувати в символічній реальності", - роблять висновок автори.

Втім, шанси "деберкутизації" поліції все ще є, відзначають вони. Для цього влада повинна набратися сміливості і дати нарешті гідну політичну оцінку тим подіям зими 2013-2014 років. В майбутньому покоління будуть по різному розглядати події Евромайдана, але нинішнє покоління потребує саме такої ясності.

Нагадаємо, під час обміну полоненими 29 грудня 2019 року бойовиків терористичних організацій "Л/ДНР" серед інших обміняних видали п'ятьох колишніх "беркутівців" - Павла Аброськіна, Олега Янішевського, Сергія Зінченка, Олександра Маринченко та Сергія Тамтуру - яких звинувачують у розстрілі 48 беззбройних людей на вулиці Інститутській у Києві в лютому 2014 року. Родичі Героїв Небесної Сотні закликали президента Володимира Зеленського не звільняти "беркутівців", не допускати втручання РФ в українське правосуддя і не розколювати українське суспільство.

Вже після обміну Зеленський заявив, що звільнення обвинувачених "беркутівців" було умовою для його проведення. Він визнав, що рішення було політичним, а також запевнив, що "справи Майдану" будуть розслідувані.

Детальніше про те, куди подівся "Беркут" після 2014 року, покарають винних у вбивствах на Майдані і як "деберкутизировать" нинішню поліцію читайте в матеріалі Михайла Каменєва і Степана Золотар "Беркут", досі ширяє над нашими головами".