UA / RU
Підтримати ZN.ua

На евакуацію з Сектору Гази очікують 240 громадян України. Але вивезти людей досі не можуть через складну ситуацію

Євген Корнійчук розповів, які труднощі виникли з евакуацією українців із Сектора Гази.

Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук в ексклюзивному коментарі ZN.UA розповів, що у списку на евакуацію з Сектора Гази українців 240 імен. Їх мають вивезти до Єгипту, однак поки що через надто складну ситуацію зробити цього не вдається. 

«По Сектору Гази найгірша ситуація можлива, оскільки загострення набуло непередбачуваного характеру. Ми не знаємо, чим ця історія вся взагалі скінчиться, коли почнеться наземна операція. Ми тільки можемо умовно сподіватися чи гадати, але фактично нічого не знаю… Варто сказати, що 240 людей у нас у списку на евакуацію. Але ситуація, на жаль, неконтрольована жодної зі сторін», – зазначив Корнійчук. 

Він розповів, що спочатку ізраїльська сторона дала згоду на евакуацію людей із Сектора Гази сьогодні, 14 жовтня, з 12:00 до 17:00. У цей час мав бути відкритим коридор до міста Рафах (Єгипет).

Читайте також: Reuters зібрав декілька історій жертв атаки Ізраїлю на Сектор Гази

«Вчора дали команду, була публічна заява ізраїльського уряду жителям Сектора Гази із півночі переїхати на південь, тому що там небезпечно. Люди приїхали просто в нікуди, хтось по знайомих, хтось просто під чистим небом. Без харчування, без води, без нічого. І от в такому стані вони залишаються на сьогодні», – розповів посол.

Однак, за його словами, о 10 ранку, 14 жовтня, МЗС Ізраїля попросило скасувати евакуацію. 

«Тобто люди фактично вже туди прибули. У нас двоє поранено, причому один наш громадянин важко поранений. І ми з цим нічого зробити не може», – розповів посол.

Корнійчук зазначив, що з боку Єгипту також розуміння немає. Він запевнив, що там далі працює українська команда дипломатів і військових з Єгипетської сторони. Однак останні також перебувають в контакті з ХАМАС. 

Також там перебуває уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, який контактує зі своїми колегами у європейських країнах, і в Єгипті.

«Жодного розуміння відносно рішення в цю хвилину нема. Тобто ситуація набагато гірша, на жаль, ніж під час останньої евакуації 2,5 роки тому, тому що тоді евакуація відбувалася після наземної операції. Зараз наземна операція буде непередбачуваною взагалі. Тут немає правильного рішення, ми ні на що не впливаємо. Що я можу сказати, якщо наші американські колеги, за їх словами, не змогли вивести навіть своїх дипломатів», – додав Корнійчук.

Читайте також: МЗС: 150 українців не можуть виїхати із Сектору Гази

На питання, чи очікується, що збільшиться число українських громадян, які хочуть виїхати з Гази, посол зазначив, що як збільшиться, то не суттєво.

«Питання в тому, щоб Ізраїль зняв заборону. Те, що від мене залежить, ми зараз узгоджуємо наші дії з МЗС, офісом президента, щоб погодити алгоритм, щоб, можливо, вивести цю ситуацію в публічну площину», – додав дипломат.

Корнійчук розповів, що напередодні ввечері також відбулася нарада з в. о. посла Польщі, послом Болгарії, послом Молдови. Учасники наради обмінялися контактами щодо координації. Корнійчук пояснив, що у них також певна кількість громадян не може виїхати з Сектору Гази. 

«Ми намагаємося знайти вихід з цієї ситуації. Разом з дипломатами цих країн та ініціативними групами у них на місцях, бо в них ті самі ситуації. Я наголошую, що у нас, на жаль, одна з гірших ситуацій», – додав посол.

Він пояснив, що Україна одна з тих країн, що мають найбільшу кількість постраждалих в Ізраїлі під час нападу ХАМАС. І до того ж ми маємо одну з найбільших громад у секторі Гази.

Читайте також: В ООН засудили блокаду Ізраїлем Сектора Гази

Нагадаємо, рух ХАМАС оголосив про початок операції «Шторм Аль-Акса» проти Ізраїлю вранці 7 жовтня. Палестинські бойовики, зокрема захопили КПП «Ерез» і на деякий період прорвалися до міст Ашкелон і Сдерот, а також атакували фестиваль електронної музики.

Міноборони Ізраїлю тоді повідомило про набір резервістів. За кілька годин прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що його країна перебуває «у стані війни» та переможе». Армія отримала наказ повністю заблокувати відповідну територію.

Відтоді Ізраїль регулярно завдає ударів по палестинських об'єктах. 13 жовтня Армія оборони Ізраїлю заявила, що їхня піхота й танки увійшли на територію Сектора Гази, аби зачистити території від потенційних терористів і знайти зниклих безвісти ізраїльтян.

Причини й наслідки нинішньої ескалації пояснює В'ячеслав Ліхачов у статті «Атака на Ізраїль. Як таке взагалі могло статися?» на ZN.UA.