UA / RU
Підтримати ZN.ua

Міжнародний аудит "Укроборонпрому" на тендерній паузі другий рік поспіль – "Наші гроші"

Тендерну документацію кілька разів змінювали, частину змін згодом скасували.

Обіцяний президентом України Петром Порошенком комплексний міжнародний аудит державного концерну "Укроборонпром", про масштабну корупцію в якому повідомляли журналісти-розслідувачі Bihus.Info, завис на тендері у 2017 році, повідомляють "Наші гроші" із посиланням на дані у системі ProZorro.

Так, перший тендер на проведення аудиту у держконцерні було оголошено у листопаді 2017 року – на консультаційні послуги очікуваною вартістю 130 мільйонів гривень. Його мали провести за процедурою двохетапного конкурентного діалогу, що є стандартною процедурою, коли замовник не може визначити вид послуг і потребує додаткових переговорів з учасниками.

Однак у грудні 2017 року тендер відмінили та оголосили наново з розподілом на три лоти:

1) 78 мільйонів гривень – послуги зі стратегічного, операційного, технологічного огляду та діагностики (дью ділідженс) діяльності ДК "Укроборонпром" і підприємств, вдосконалення розробленої стратегії корпоративної і виробничої реструктуризації концерну і підприємств, та супроводу практичного впровадження розроблених переможцем процедури закупівлі рекомендацій;

2) 32,50 мільйони гривень – послуги із незалежного аудиту, за міжнародними стандартами, консолідованої/зведеної фінансової звітності ДК "Укроборонпром" і підприємств за 2017-2018 роки, підготованої відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, і надання рекомендацій щодо переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності, у взаємозв'язку із впровадженням стратегії і реформуванням системи управління;

3) 19,50 мільйони гривень – послуги з юридичного огляду та діагностики (дью ділідженс) діяльності ДК "Укроборонпром" і підприємств та супроводу практичного впровадження розроблених переможцем процедури закупівлі рекомендацій у взаємозв'язку із впровадженням стратегії і реформуванням системи управління.

Минулого року тендерну документацію кілька разів змінювали, а згодом скасували частину змін.

"Остаточна версія обмежує послуги дью ділідженс: а) п'ятьма підприємствами з кожного з шістьох кластерів концерну з найбільшою вартістю активів за 2017 рік або б) п'ятьма підприємствами з кожного з шістьох кластерів, які мали найбільші прибутки та/або збитки за 2017 та 2018 роки (усього тридцять підприємств). Міжнародному фінансовому аудиту підлягають: концерн, підприємства-учасники концерну, акціонерні товариства в управлінні концерну. Остаточний перелік визначать під час конкурентного діалогу", - йдеться у матеріалі.

Юридичне консультування передбачає аналіз договорів на предмет реальності, дійсності, законності та наявності ризиків оскарження, але лише найбільш суттєвих або таких, які мають вирішальне значення для діяльності "Укроборонпрому". Послуги мають надати протягом 1,5 років після підписання майбутніх договорів.

У грудні 2018 року було оприлюднено учасників майбутніх торгів, і відтоді тендер не рухався. У системі немає даних про оголошення другого етапу конкурентного діалогу.

Змагатись за найдорожчий підряд зі стратегічного консультування мають намір чотири іноземні компанії: польська "Boston Consulting Group", ізраїльські "Baran International" і "ISDI", американські "Exiger" і "The Potomac Foundation".

Міжнародний фінансовий аудит хочуть провести чотири компанії: словенська "Grant Thornton Advisory d.o.o." та українські ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги", ТОВ "Грант Торнтон Легіс" і ТОВ "Бейкер Тіллі Україна".

Найменший підряд – з юридичної діагностики та оцінки корпоративного управління зацікавив п'ятьох учасників: українські ТОВ "Ді Ел Ей Пайпер Україна", ТОВ "Дентонс Юроп", ТОВ "Ернст енд Янг", адвокатське об'єднання "Юридична фірма "Ілляшів і Партнери" та представництво "Бейкер і Макензі – Сі Ай Ес, Лімітед".

Як повідомлялося, команда журналістських розслідувань Bihus.Info, опублікувала матеріал про масштабні розкрадання в "Укроборонпромі", до якої причетні посадові особи, наближені до президента Петра Порошенка. Зокрема, син першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор, його друг і безнес-партнер Віталій Жуков, а також Андрій Рогоза, а також нинішній голова "Укроборонопрому" Павло Букін.

З 2016 року вони продавали українським оборонним підприємствам запчастини для військової техніки з націнкою до 300%. Товар вони завозили з території РФ контрабандним шляхом або ж купували на складах військових частин в Україні. Зокрема, як прокладку використовували підприємство Порошенка "Кузня на Рибальському", через яку провели 70 мільйонів гривень від угоди з Київським бронетанковим заводом.

26 лютого Національне антикорупційне бюро відкрило справу за фактом масштабних розкрадань в оборонній сфері України. Розслідування розпочато за ч .5 статті 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). 4 березня детективи НАБУ та прокурори САП затримали колишнього та чинного директорів підприємства "Спецтехноекспорт", що входить до складу ДК "Укроборонпром". Їх підозрюють у розтраті 2,22 мільйонів доларів.

Того ж дня президент України Петро Порошенко підписав указ про звільнення Олега Гладковського з посад заступника секретаря РНБО та голови Міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Від посад також відсторонили директорів двох підприємств у складі "Укроборонпрому": ДП "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" Олексія Бабіча та ДП "Ізюмський приладобудівний завод" Сергія Філоненка.

"Дзеркало тижня. Україна" неодноразово публікувало матеріали про корупцію та масштабні зловживання в оборонному секторі. Докладніше читайте у матеріалі DT.UA "Злочинні схеми в оборонпромі: чому розслідування Bihus.Info не може бути фейковим" та статті Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".