UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Люди Ікс» скасовуються: вакцини від коронавірусу не викликають мутацій – вчений

Доказів зміни ДНК після вакцинації немає. А доказів серйозної шкоди ковіду не бракує.

Страх перед «генетичними модифікаціями» у всіх його проявах змушує людей відмовлятися від профілактики коронавірусу мРНК-вакцинами. Противники вакцинації спираються на конспірологічні теорії про те, що такі вакцини начебто можуть «вбудуватися» в ДНК людини і спричинити мутацію у вакцинованого або його нащадків.

Але ризики мутації - міф, на відміну від реального коронавірусу, який може спричинити важкі ускладнення або вбити. Патофізіолог Інституту фізіології імені Богомольця НАНУ, доктор медичних наук Віктор Досенко пояснив, чому вакцинація мРНК вакциною не зможе перетворити людину на персонажа супергеройських коміксів.

«Немає жодних підстав вважати, що вакцина може бути небезпечною для тих, хто щепився, у майбутньому. Імовірність негативних ефектів вкрай низька. (...) Це дуже безпечні вакцини, які нікуди не вбудовуються, нічого не змінюють. Немає жодних навіть теоретичних підстав говорити, що ДНК або РНК, введена ззовні, разом із вірусом або в нанокраплі щось там може змінити. Нічого не зміниться. Це перевірено і на клітинах, і на людях. Все залишається тим самим», - пояснює науковець в інтерв'ю «Обозревателю».

Досенко нагадав, що вакцинація на 90% зменшує ймовірність захворіти. Але навіть якщо уникнути інфікування не вдалося, хвороба після вакцинації має легкий перебіг, без серйозних «побічок».

Науковець рекомендує використовувати для першої і другої доз вакцини один і той самий препарат. Клінічні випробування комбінації вакцин досі тривають, і точних даних про те, наскільки ефективно захищає така «суміш», немає.

«На сьогодні однозначно рекомендується робити щеплення тією ж вакциною. Чому? Тому що саме на подвійну дозу такої самої вакцини є докази. Є гарантований відсоток зменшення ймовірності захворювання. Він коливається, але він гарантований. Ніхто у світі ще не перевіряв комбінації вакцин. Цілком можливо, що вони так само працюють. Але ми точно про це не знаємо», - додає він.

Читайте також: У МОЗ пояснили, чи можна отримати другу дозу вакцини пізніше чи раніше зазначеного терміну

Нині в різних українських містах працюють понад 50 центрів вакцинації від коронавірусу. Попри це, темпи вакцинації в Україні залишаються доволі низькими – удесятеро повільнішими ніж в середньому в країнах Європи.

Основною причиною такої  ситуації є брак антиковідних вакцин. На думку фахівців, після травневих поставок у червні кампанія з вакцинації в Україні має пожвавішати.

Після початку вакцинації серед побічних ефектів векторних вакцин Johnson&Johnson та AstraZeneca почали реєструвати тромбози. Через страх багато людей почали відмовлятися від вакцинації. Чи варто нехтувати щепленням, пояснює доктор біологічних наук Оксана Півень у статті «Чи варто відмовлятися від вакцинації через страх тромбозів?» у ZN.UA.