UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кожна третя справа НАБУ і САП зникає у "чорній дірі" судових інстанцій

Виправити ситуацію може якнайшвидший запуск ВАКС, вважають у Бюро.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оприлюднило статистику розгляду у судах справ, розслідуваних детективами Бюро під процесуальним керівництвом Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП). Станом на 30 вересня поточного року у 45 зі 159 скерованих до суду проваджень не відбулося підготовчого засідання.

Судові рішення винесені у 34 кримінальних провадженнях, розслідуванням яких займались антикорупційні органи, проте лише трьох підозрюваних засуджено до покарання у вигляді позбавлення волі.

"Так звана "справа тернопільських прокурорів" за обвинуваченням посадовців в отриманні неправомірної вигоди вже 22 місяці перебуває у судових інстанціях, а її розгляд по суті досі не розпочато. Схожа ситуація з провадженням за фактом завдання збитків "Державній продовольчо-зерновій корпорації України". Засідання не може відбутися з грудня 2016 року", - зазначають у НАБУ.

НАБУ

НАБУ

У Бюро наголошують на тому, що розгляд справ затягується під різними приводами: брак суддів, неможливість сформувати суддівську колегію (такі справи має розглядати трійка суддів зі стажем роботи понад п'ять років), неявка учасників процесу з поважних причин та іншими.

"За відсутності вироків у справах стосовно топ-корупції, посадовці можуть уникнути справедливого покарання за вчинені корупційні правопорушення, а держава недоотримає кошти, арештовані в межах розслідувань", - додають у Бюро.

І закликають якнайшвидше запустити роботу Вищого антикорупційного суду (ВАКС), який має врегулювати ситуацію із затягуванням проваджень НАБУ і САП у судах.

Як повідомлялось, 8 серпня стартував прийом документів для участі у відборі на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Участь у відборі суддів ВАКС братиме Громадська рада міжнародних експертів, до 15 вересня усі зацікавлені міжнародні організації могли подати до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) свої пропозиції щодо кандидатур у склад ради.

Нагадаємо, 7 червня Верховна Рада прийняла закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект у другому читанні та в цілому підтримали 315 народних депутатів.

За місяць у закон про ВАКС внесли поправку про розгляд апеляцій у справах про корупційні злочини. Згідно з новою нормою, усі справи, що у підслідності НАБУ, після початку роботи антикорупційного суду передаються до ВАКС. Справи першої інстанції передаються у першу інстанцію, а апеляційні скарги – в апеляційну палату.

Докладніше про конкурс у ВАКС читайте у матеріалі Максима Костецького "Половина учасників відбору в антикорупційний суд – з позасудової системи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".