UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коронавірус в Україні: санлікар дав кілька рекомендацій, щоб легше перенести COVID-19

Юрій Ромаскевич звернув увагу на те, що немає «типових» симптомів, якими можна однозначно визначити коронавірус.

В Україні останні кілька тижнів збільшується кількість нових пацієнтів із коронавірусом, серед яких і медпрацівники. Враховуючи певні труднощі, з якими стикаються українці для отримання медичної допомоги, головний санлікар Херсонської області Юрій Ромаскевич дав кілька рекомендацій, які дозволять легше перенести коронавірус при амбулаторному лікуванні. Він також розповів про симптоми COVID-19.

«До найпоширеніших симптомів відносяться сухий кашель, нежить та температура вище 38°C. Можливі й інші прояви - задишка, втома, біль у м'язах, суглобах та горлі, а також головний біль. У багатьох хворих можуть тимчасово порушуватися нюх та почуття смаку. Рідше зустрічаються нудота, біль у животі, діарея, запалення слизової оболонки очей, збільшення лімфатичних вузлів та сонливість. При особливо тяжкому перебігу проявляється запалення легенів, тоді пацієнтів необхідно лікувати у відділенні інтенсивної терапії», – написав Ромаскевич у Facebook.

Однак він наголосив, що симптоми та їх прояв варіюють у різних людей. Санлікар додав, що «типових» симптомів, якими можна однозначно визначити коронавірус, не існує.

«Принциповим є важливий зв'язок появи цих симптомів з наявністю позитивного тесту на COVID-19 у людей з якими Ви близько спілкуєтеся. Зверніться до Вашого сімейного лікаря та зробіть швидкий тест на антиген, якщо це неможливо придбайте такий тест і зробіть його самі. Зв'яжіться з Вашим сімейним лікарем по телефону (немає необхідності йти в поліклініку наражаючи на ризик здоров'я інших людей) і отримайте необхідні рекомендації», – зазначив санлікар Херсонської області.

За його словами, якщо у людини підтвердився коронавірус, але симптоми відсутні або є, але легкі, то вона може вилікуватися від інфекції вдома. Щоправда, на цей час потрібно самоізолюватися.

«Якщо Ви мешкаєте з іншими людьми, по можливості Вам слід відселитися, наприклад, в окрему кімнату. По можливості їжте окремо від інших членів сім'ї. Попросіть доставляти покупки до дверей і завжди ретельно провітрюйте приміщення. Рішення про завершення домашньої ізоляції приймає Ваш сімейний лікар. Однак Ви повинні залишатися в самоізоляції, доки не пройде 10 днів після виникнення перших симптомів і покращення поточних симптомів не спостерігатиметься протягом як мінімум 48 годин», – пояснив Ромаскевич.

За його словами, також виникає багато питань щодо температури при захворюванні на коронавірус, а саме потрібно її збивати чи ні, і чим це можна робити. Як зазначив санлікар Херсонської області, підвищення температури тіла при COVID-19 однозначно потребує корекції, якщо вона піднімається вище за 38 градусів. При цьому, за словами Ромаскевича, у такому разі температуру потрібно не нормалізувати, а намагатися тримати її на рівні не вище ніж 38,5 градуса. Це необхідно робити за допомогою періодичного прийому жарознижувальних засобів.

«Вибір препарату – золотий стандарт парацетамол або ібупрофен, хоча особисто мені більше подобається друге. Не можна забувати про те, що для дітей існують лікарські форми цих препаратів у сиропах та ректальних свічках. Підвищення температури тіла понад 39 градусів попри заходи, однозначно, вимагає виклику карети швидкої допомоги», – додав Ромаскевич.

Він також нагадав, що часто гостра коронавірусна інфекція супроводжується ураженням легень та зниженням показника насичення крові киснем (сатурація). Визначити зниження сатурації можна пульсоксиметром. Санлікар пояснив, що безпечний рівень сатурації 95% і вище, 94% і нижче для виклику «швидкої».

«Режим дня, як і при всіх вірусних захворюваннях – спокій, провітрювання приміщення, рясне питво. У їжу рекомендовано прийняття легкозасвоюваних продуктів, фруктів, овочів. Особливо хотілося б відзначити зелений чай та чорничний сік. У рекомендаціях МОЗ і ВООЗ цього немає, але я б рекомендував що-небудь із назофарингеальних антисептиків (наприклад лісобакт) та полоскання горла й носа для зниження вірусного навантаження на слизових», – зазначив Ромаскевич.

При цьому він додав, що все інше – від антибіотиків до стероїдів може призначити тільки лікар.

Читайте також: В Україні змінили термін лікування при коронавірусі

Минулої доби в Україні зафіксували 34 353 нових випадків коронавірусу. Також напередодні госпіталізували 2 168 осіб, одужали – 15 193 особи, летальних випадків – 255. При цьому, за словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, у найближчі два тижні добовий показник може збільшитися до 60 тисяч випадків.

Напередодні в Україну прибула перша партія препарату «Молнупіравір», призначеного для лікування COVID-19. Її обсяг – 60 тисяч курсів.

Окрім «Молнупіравіру», Україна також планує закуповувати антиковідні ліки «Паксловід» від компанії Pfizer. Препарат знижує ризик госпіталізації та смерті в групах ризику на 90%, а також практично не має побічних ефектів.