UA / RU
Підтримати ZN.ua

Харківські угоди суперечили Конституції України – експерт

Після ратифікації угоди між про параметри поділу Чорноморського флоту набувала повної чинності стаття 17 Конституції, яка забороняє перебування іноземних військових баз в Україні

У 2010 році Віктор Янукович не мав права підписувати Харківські угоди оскільки вони суперечили статті 17 Конституції України. В перехідних положеннях до Конституції щодо використання чинних військових баз на території нашої країни було зроблене застереження, які в праві називаються Ad hoc, наголосив колишній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін, тобто – одноразова дія на той період, якщо негайно не можна реалізувати положення Конституції. 

Шишкін на момент підписання так званих «Харківських угод» був суддею Конституційного суду України. Коли КСУ відмовився тлумачити припис Конституції України, згідно з яким «не допускається розташування іноземних військових баз на території України», Віктор Шишкін у своїй «Окремій думці» виклав, чому саме в КСУ не було підстав відмовляти у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним поданням народних депутатів. 

Ad hoc не може повторюватися. Правова природа Ad hoc в тому, що він одноразовий і одномоментний”, - сказав Шишкін в ефірі Українського інституту майбутнього з темою «Харківські угоди» як підстави для притягнення до кримінальної відповідальності».

Він додав, що в 14 пункті перехідних положень взагалі не йшлося про майбутні військові бази, а мова йшла про бази, які існували на момент проголошення незалежності та дісталися Україні в спадщину від Радянського Союзу. 

В положеннях написано “для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими  Верховною  Радою України, тимчасово, тобто безумовно один строк, який визначений у міжнародному договорі України, укладеному на підставі зазначеного пункту, і не може бути продовжений у часі". 

“Мова йде про наявні бази. В принципі, в тих, хто підписував у 1997 році та ті, хто ратифікував документ у 1999 році [Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу
Чорноморського флоту] мали конституційне право спираючись на пункт 14 перехідних положень Конституції. Але мали це право лише один раз. У 1997 році підписали, у 1999 році ратифікували та після цього вже про 14 пункт можна було забути”, - сказав Шишкін.

Він вважає, що у 2010 році під час підготовки та підписання Харківських угод була спекуляція на слові “продовжують”, тому що були змінені сутнісні складники перебування Чорноморського флоту РФ у Криму. 

“Попередній договір був підписаний на 20 років, Харківські угоди передбачали вже 25 років. Яке ж продовження, коли написано, що новий відлік починається з 2017 року? Були нові умови для відліку та новий термін. Ще була прописана інша форма розрахунків. Це не продовження”, - сказав він.

Шишкін вбачає в діях тодішнього президента України Віктора Януковича ознаки державної зради, які передбаченні статтею 111 ККУ, або ж – надання іноземній державііноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України полягає в будь-якій допомозі у проведенні підривної діяльності проти інтересів України. При цій формі не має значення, як діяла особа — за завданням іноземної держави чи з власної ініціативи.

Також Шишкін порадив двом народним депутатам партії "Слуга народу" відкликати проєкт закону про "денонсацію" "Харківських угод" 2010 року, який вони зареєстрували. Шишкін рекомендує депутатам Олександру Аліксійчуку та Олегу Дунді не продовжувати займатися цим, тому що "денонсувати можна те, що законно". На думку Шишкіна, який на момент підписання Харківських угод був суддею Конституційного суду, депутатам від "Слуги народу" або президенту Володимиру Зеленському слід звернутися в КСУ і поставити питання про неконституційність цих угод, оскільки вони прямо порушують статтю 17 Конституції. Ця стаття забороняє розташовувати на території України іноземних військових баз.

Відзначимо, що Держдума Росії денонсувала ці угоди ще в березні 2014-го, а Путін відразу ж підписав відповідний закон про денонсацію, що включає скасування дії не тільки Харківських угод 2010 року, але і трьох базових угод щодо Чорноморського флоту в Криму від 1997 року.

Нагадаємо, 11 березня секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Служба безпеки України вивчить обставини ратифікації «Харківських угод» і перевірить всіх 236 депутатів, які їх підтримали.

Про те, хто готував «Харківські угоди» і хто бреше, заявляючи сьогодні, що не голосував за них тоді; чи є прямий зв'язок між захопленням Криму Росією та угодами, підписаними у 2010 році; чому в 2008 році Україна не ухвалила закон про виведення ЧФ РФ; які сумнівні кейси може розкрити розслідування і чому гучні справи можуть тихо померти, читайте в статті Тетяни Силіної «Чи не вийде справа про Харківські угоди в пароплавний гудок?».