UA / RU
Підтримати ZN.ua

Керівників «Українського вибору» Медведчука судитимуть за держзраду - Мамедов

Слідство встановило, що обвинувачені брали активну участь в підготовці кримського псевдореферендума в 2014 році.

Прокуратура направила до суду обвинувальні акти щодо двох керівників проросійської громадської організації «Український вибір», яку очолює Віктор Медведчук. Слідство встановило, що вони брали активну участь у підготовці та організації псевдореферендуму в Криму в 2014 році, повідомив заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.

«Злагоджена, ефективна, систематична робота на результат. Держзрада і посягання на територіальну цілісність України: обвинувальні акти щодо двох керівників «Українська вибору» вже в суді. Від оголошення підозр до судового розгляду - лише пару місяців», - написав Мамедов у Twitter у середу, 30 червня.

Одному з обвинувачених інкримінують державну зраду (ч. 1 ст. 111 Кримінального кодексу), другому - ще й посягання на територіальну цілісність України (ч. 2 ст. 110 КК) і участь у незаконних збройних формуваннях (ч. 2 ст. 260 КК).

У прокуратурі Автономної Республіки Крим та міста Севастополя уточнили, що обвинувачені активно сприяли російській окупації півострова. Вони брали участь в організації і проведенні фейкового «референдуму», грали роль «спостерігачів» не дільницях для голосування, а також забезпечували їх охорону. Крім того, обвинувачені, будучи керівниками ініціативних груп «Українського вибору», стали членами незаконного збройного формування «Самооборона Севастополя».

Один з обвинувачених очолював «Слов'янський щит» - територіальний підрозділ «Самооборони Севастополя». Бойовики «Слов'янського щита» патрулювали вулиці Севастополя, полюючи на проукраїнські налаштованих громадян. А обвинувачений - забезпечував підлеглих зброєю, контролював роботу незаконних блокпостів, особисто перевіряв документи й обшукував автомобілі.

Другий обвинувачений за наказом ватажків «Самооборони Севастополя» організовував блокаду і подальше захоплення Штабу Військово-морських сил Збройних сил України, патрулювання міста, зокрема вокзалів, медустанов і телекомпаній.

Розслідування вело Слідче управління ГУ Служби безпеки України в АРК.

Як повідомляло ZN.UA, в березні підозри було оголошено Олегу СлюсаренкуОлександру Синявському й Івану Комелову. Так, Слюсаренко є керівником відокремленого підрозділу №011209 ГО “Український вибір” у центральному районі окупованого Сімферополя. Синявський очолює ініціативну ГО “Український вибір” у Севастополі. Крім того, він є представником ГО “Об’єднання підтримки і розвитку молоді і спорту в м. Севастополь”, а також представником комітету Громадської Ради при Севастопольській міській державній адміністрації з питань молоді та спорту. Комелов очолює ініціативну групу ГО “Український вибір” у Севастополі.

Читайте також: Висновок канадських експертів не звільняє Іран від відповідальності за загибель екіпажу і пасажирів літака МАУ - Мамедов

Відзначимо, що 29 червня Ірина Венедиктова вивела департамент нагляду за кримінальними справами щодо злочинів, здійснених в умовах збройного конфлікту з підпорядкування Гюндуз Мамедова і передала його іншому своєму заступнику - Максиму Якубовскому.

Примітно, що Якубовський свого часу тісно співпрацював зі структурами Медведчука. У тому числі з «Українським вибором», члени якого проходять в якості підозрюваних і обвинувачених у справах, які веде згаданий «департамент війни».

За словами журналіста Дмитра Гнапа, станом на 2015 рік в офіційному профайлі юриста Якубовського на сайті Спілки адвокатів було вказано номер телефону, який збігався з центральним офісом “Українського вибору”. Також 2011 по 2013 рр., Якубовський працював експертом Центру правових ініціатив «Правова держава», який теж пов’язаний із Віктором Медведчуком. 

За інформацією ZN.UA, «департамент війни» був створений ще в структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року. Департамент, по суті, є мозковим центром, який формує єдину практику з розслідування тяжких злочинів і грубих порушень прав людини на основі міжнародної практики. Ініціатором і ідеологом створення подібного підрозділу на центральному рівні став заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.

В результаті створення «департаменту війни», на центральному рівні була систематизована і налагоджена робота по виявленню, фіксації та координації розслідувань злочинів проти основ національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, скоєних на тимчасово окупованих територіях Криму і Донбасу починаючи з 2014 року.

Йдеться про такі військові злочини та злочини проти людяності, як незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби в збройних силах країни-окупанта, мілітаризація дітей, віроломні вбивства, використання «живих щитів», не вибіркові обстріли цивільної інфраструктури та використання заборонених засобів ведення війни, насильницькі зникнення, тортури, примус до праці. Також департамент здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення роботи у кримінальних провадженнях даної категорії.

На сьогодні департамент координує розслідування таких резонансних справ, як захоплення Криму, MH17, Іловайську та Дебальцевську трагедії, захоплення моряків в Керченській протоці, а також катастрофу українського пасажирського літака в Ірані. В цілому, це 160 масштабних кримінальних проваджень по 177 осіб. Обсяг лише окремих справ становить понад 1500 томів, в яких досліджуються події всього періоду ведення РФ агресивної війни проти України.  

За час роботи «департаменту війни» завершено розслідування у відношенні 8 ексвисокопосадовців автономії. Також завершено досудове розслідування у відношенні контрадмірала заступника командувача Чорноморського флоту РФ в пособництві в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, підбурюванні до скоєння державної зради та пособництві у веденні агресивної війни. За час роботи департаменту повідомлено про підозру 15 особам, серед яких нинішній заступник міністра оборони РФ, представники громадської організації «Український вибір - право народу», учасники НВФ РФ і організатори незаконних місць несвободи до СОТ Донбасу, зокрема, «Ізоляція» в Донецьку, де тортурам піддаються українські військовослужбовці та цивільні.

Крім того, починаючи з 2019 року була істотно активізована робота з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС). В основу аналітичних інформаційних звернень до МКС лягли докази, зібрані під керівництвом «департаменту війни». Надано факти дозволили МКС завершити попереднє розслідування ситуації в Україні та визнати наявність міжнародного збройного конфлікту, де мали місце воєнні злочини та злочини проти людяності. Зараз очікується прийняття рішення про відкриття повноцінного розслідування.