UA / RU
Підтримати ZN.ua

Якісна експертиза шкільних підручників в Україні опинилася під дамокловим мечем МОН - експерт

Хто проводив експертизу електронних версій підручників для 3-го і 7-го класів в цьому році, невідомо.

У 2020 році Міносвіти не видавало наказів про затвердження переліку експертів навчальної літератури. Кого Інститут модернізації змісту освіти, який проводить експертизу, відібрав у якості кандидатів у експерти, і хто безпосередньо здійснював експертизу електронних версій підручників для 3-го і 7-го класів, невідомо, йдеться з матеріалі ZN.UA

На думку експерта, справа навіть не в тому, для яких класів організовується експертиза, а в механізмі, який може зараз запуститися і пустити коріння в подальшому.

Корупційних спокус чимало, адже в результаті конкурсу підручників хтось отримає величезні замовлення від держави.
"Якщо процедура конкурсного відбору підручників не буде чесною і прозорою, якщо суспільна увага до експертів не виявить тих, хто має конфлікт інтересів або не має відповідної кваліфікації, професійній експертизі шкільних підручників поки немає ніяких шансів з'явитися. Кращі підручники в школи можуть просто не дійти. притому, як ніколи сильною буде корупційна загроза", - пише автор.

Раніше Міністерство освіти і науки окремим наказом стверджувало списки експертів, залучених до оцінки проектів навчальної літератури. Це була публічна інформація, і суспільство знало «в обличчя» тих, хто вирішує, які саме навчальні книги потраплять на парти до школярів. Адже від якості підручників не в останню чергу залежить якість освіти.

Детальніше про те, чому так важлива якісна експертиза книг, виставлених авторами і видавництвами на конкурс, чому вона повинна бути прозорою і професійної і які з цим можуть початися проблеми, читайте в статті Дмитра Гамаша «У каламутній воді експертизи» для ZN.UA.