Очільник Нацагентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков склав два протоколи щодо відстороненого очільника Конституційного суду Олександра Тупицького, повідомила пресслужба НАЗК. Протоколи склали через конфлікт інтересів під час розгляду конституційності певних положень Закону "Про запобігання корупції", а також через незадекларовану ділянку землі в окупованому Криму.
“Ще 1 жовтня 2020 року — майже за місяць до ухвалення відомого рішення КСУ — НАЗК направило Олександру Тупицькому запит із проханням пояснити, чому він не вказав у декларації свою ділянку в Криму, отриману ним за законодавством держави-окупанта. За таке порушення НАЗК мало вручити судді адмінпротокол. 27 жовтня суддя проголосував за рішення, у якому зокрема визнавалося неконституційним право НАЗК складати адмінпротоколи. Отже, Олександр Тупицький вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів. Тепер, коли Верховна Рада відновила згадане право НАЗК, ми мусимо скласти 2 адмінпротоколи щодо Тупицького — щодо умисного незазначення ділянки в декларації та щодо конфлікту інтересів”, - зазначив Новіков.
У НАЗК додали, своїм рішенням від 27 жовтня судді КСУ порушили вимоги Конституції та скасували положення Закону України “Про запобігання корупції”, які не оскаржувались у відповідному конституційному поданні. Це означає, що Тупицький в рамках керівництва розглядом справи перебрав на себе виключні повноваження парламенту та суб’єктів права на конституційне звернення. Тим самим він грубо порушив вимоги ст. 150 Конституції України та Закону України “Про Конституційний Суд України.
“Вручені протоколи будуть передані до суду, адже визнати особу винною у вчиненні адміністративного порушення, пов’язаного з корупцією, може лише суд”, - додали в НАЗК.
Нагадаємо, 27 жовтня КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень.
9 грудня Венеціанська комісія опублікувала терміновий висновок про законодавчу ситуацію щодо механізмів протидії корупції відповідно до рішення Конституційного суду України. Наступного дня Венеціанка опублікувала другий терміновий висновок щодо реформи Конституційного суду.
30 грудня набув чинності закон “Про запобігання корупції" щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції". Документ дозволив відновити повноцінну роботу НАЗК, яка фактично була заблокована рішенням КСУ. Зазначимо, що після голосування за цей закон у Верховній Раді НАЗК виділило три грубі помилки, які допустили його автори.
При цьому наступного дня після ухвалення КСУ відповідного рішення стало відомо про те, що Тупицький не задекларував землю в окупованому Криму. При цьому її власником він став вже після окупації півострова та оформив документи за законами РФ.
Своєю чергою Державне бюро розслідувань почало досудове розслідування проти Тупицького за фактами самовільного зайняття земельної ділянки, вчиненого групою осіб, і державної зради.За даними слідства, відсторонений очільник КСУ, ймовірно, скоїв діяння на шкоду суверенітету, територіальній цілісності, державній та економічній безпеці України, що кваліфікується за ч. 2 ст. 197-1 та ч. 1 ст. 111 (самовільне зайняття земельної ділянки, державна зрада) ККУ. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої