COVID-19, як й інші віруси, має здатність еволюціонувати. Однак, виявилося, що це можуть робити не лише віруси, а й наші імунні клітини, що дає людям надію на захист, пише у свої статті для ZN.UA генетикиня Оксана Півень.
«Вчені виявили, що попри зміни рівнів антитіл, рівень В-лімфоцитів у крові людей, що перенесли вірусну інфекцію, через сім місяців лишався таким самим, як і через місяць. А у деяких людей цей рівень був навіть вищим», - зазначила Півень.
Авторка пояснила, що В-лімфоцити – це спеціальні клітини імунної системи людини, головною роботою яких є синтез антитіл. Цей тип лімфоцитів тісно співпрацює із Т-клітинами. Останні розподіляються ще на кілька класів: Т-клітини «хелпери», які активують В-клітини та Т-лімфоцити - Т-клітини «кілери», які здатні специфічно розпізнавати та «вбивати» клітини, інфіковані вірусом. І В- і Т- лімфоцити живуть дуже довго, циркулюючи у крові та плазмі, і забезпечують імунну пам'ять.
«Звісно це працює не так, як запам’ятовування вірша чи таблиці множення, проте якщо відбувається повторне інфікування агентом, до якого в людини вже є клітини пам’яті, то вони швидко активуються та починають напрацьовувати потрібні антитіла і нейтралізувати вже інфіковані вірусом клітини», - зазначила генетикиня.
Крім того, з’ясувалося, що клітини пам’яті В-лімфоцити, або В-клітини, також здатні до еволюції. Вчені виявили у цих клітин кілька мутацій (змін у структурі ДНК), які забезпечують більш ефективне напрацювання антитіл, що здатні «ловити» і зв’язуватись з іншими варіантами вірусу SARS-CoV-2.
«Виходить, що не лише вірус еволюціонує, а й наші клітини пам’яті? Насправді таке трапляється при хронічних вірусних інфекціях, таких як ВІЛ або ж герпес, у таких випадках, вірус затримується у організмі, але до тепер вважалося, що SARS-CoV-2 поводиться інакше і не затримується в тілі після одужання», - вказала Півень.
Щоправда, дослідження біоптатів (зразків біологічного матеріалу) кишківника 14 пацієнтів, що одужали від COVID-19 у лікарні Маунт-Сінай (США), у половині випадків виявили білки вірусу та/або його генетичний матеріал у клітинах, що вистилають кишківник (ендотеліальні клітини). І саме це (наявність елементів вірусу в тілі після одужання), на думку вчених, є причиною еволюції наших клітин пам’яті та забезпечення ними ефективнішого захисту.
Про вакцини у боротьбі з новими мутаціями коронавірусу читайте у статті Оксани Півень «Чи ефективні вакцини проти нових штамів ковіду?»