Протягом останнього року на Херсонщині з’явилося багато нових громадських і благодійних організацій. Це пов’язують із прагненням українців допомогти з відбудовою деокупованих громад і ліквідацією наслідків підриву Каховської ГЕС. Інші прикордонні області, де ведуться активні бойові дії, також демонструють значне зростання, але не таке. В чому причина, в інтерв’ю ZN.UA пояснив виконавчий директор ІСАР Єднання Володимир Шейгус, з яким поговорила Ольга Чекіс.
За словами Шейгуса, у Херсонській області багато громадської активності було й у мирний час. Там люди стали досвідченішими, адже долучалися до певних проєктів та ініціатив.
«Все це — про високий рівень соціальної згуртованості. Відповідно, й досі активність там серйозна», – зазначив Шейгус.
При цьому він зазначив, що в інших регіонах подібна активність є меншою. Зокрема, у Сумській області, за словами Шейгуса, такої згуртованості й громадської активності не було.
«Нещодавно вийшло дослідження індексу згуртованості, й мене зацікавило те, що, наприклад, у Херсонській та Миколаївській областях її рівень вищий, ніж в Івано-Франківській та Львівській. Можу припустити, що люди об’єднуються більше, коли йдеться про виживання», – підсумував Шейгус.
Нагадаємо, із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну для громадянського суспільства основним напрямком діяльності стали допомога Збройним Силам України і жертвам російської агресії. Водночас у 2023 році частка організацій, для яких допомога армії були основними сферами діяльності, зменшилась на 5% (з 43% у 2022 році до 38% у 2023 році).
При цьому після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року довіра громадян до волонтерських та громадських організацій зросла. Нині волонтери та неурядові організації входять в число суспільних інституцій, яким українські громадяни довіряють найбільше.