UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДБР повідомило про підозру голові КСУ Тупицькому

Спроби Тупицького потрапити до КСУ суперечать українському законодавству, адже він зараз відсторонений від посади.

Слідчі Державного бюро розслідувань повідомили про підозру очільнику Конституційного суду України Олександру Тупицькому, зазначили у пресслужбі ДБР. Вказано, що Тупицький у порушення Конституції України та Кримінального процесуального кодексу продовжує ходити до КСУ та перешкоджати розслідуванню справи, у якій проходить як підозрюваний.

“Слідчі Державного бюро розслідувань за погодженням з в.о. генерального прокурора повідомили про підозру судді Конституційного Суду України, який здійснює адміністративні функції його голови, у вчиненні кримінальних правопорушень проти правосуддя, передбачених ч. 2 ст. 384, ст. 386 КК України (завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від дачі показань)”, - йдеться у повідомленні.

В ДБР заявили про те, що Тупицький, нехтує вимогам Конституції України та положення Кримінального процесуального кодексу. Зокрема, він продовжує приходити на робоче місце, перешкоджає встановлювати істину в кримінальному провадженні, у якому фігурує як підозрюваний. Також, як вказали в ДБР, відсторонений голова КСУ перешкоджає наданню його підлеглими документів на запити органу досудового розслідування та явці осіб за повістками слідчого.

“Більше того, голова КСУ після повідомлення про підозру імітує її невручення, ненабуття статусу підозрюваного, відвідуючи робоче місце. Секретаріат КСУ фактично перетворено на юридичну фірму його голови, оскільки останній готує, друкує, реєструє, відправляє документи для голови Суду, які не мають жодного відношення до конституційного судочинства, а лише пов’язані з його участю в кримінальному провадженні”, - додали в ДБР.

У Держбюро розслідувань зазначили, що Тупицький два місяці немає права виконувати обов’язки слідчого судді КСУ та його голови, адже він є відстороненим від посади.

“Враховуючи суспільний резонанс щодо кримінального провадження у якому судді Конституційного Суду України та його голові повідомлено про підозру, інформуємо, що слідчими Державного бюро розслідувань з суворим дотриманням вимог чинного законодавства України вживаються вичерпні заходи для забезпечення виконання Указу президента України від 29 грудня 2020 року № 607/2020, згідно з яким останній протягом двох місяців не має права виконувати повноваження судді Конституційного Суду та його голови та перебувати в приміщенні даного суду”, - заявили в ДБР.

Вказано, що запобігти ризикам впливу Тупицького на інших свідків у провадженні, де він є підозрюваним, можливо лише за допомогою його відсторонення від посади.

Вранці в КСУ заявили про те, що співробітники Управління державної охорони України не пускають Тупицького до будівлі Конституційного суду та його робочого кабінету. Сам відсторонений голова КСУ пожалівся на те, що такі дії є нібито “протиправним втручанням у його діяльність”.

Своєю чергою в УДО запевнили, що військовослужбовці діють у межах закону. Вони також посилаються на указ президента Володимира Зеленського про відсторонення Тупицького від посади на два місяці, звернення ДБР, що займається справою судді, та вимоги Конституції і Кримінального кодексу.

Читайте також: Тупицькому не оголошуватимуть підозру в аеропорту - Офіс генпрокурора

28 грудня минулого року голові КСУ оголосили підозру в підкупі свідка і дачі завідомо неправдивих показань (ст. 386, ч.2 ст. 384 КК України).

За тиждень до цього «Схеми» опублікували розслідування про участь Тупицького у подіях, що привели до зміни власника заводу в Зугресі, й опублікували запис розмови Тупицького з донецьким бізнесменом Владиславом Дрегер, якого суддя КСУ намагався відрадити від співпраці зі слідством.

Наступного дня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного суду Олександра Тупицького терміном на два місяці. Формальною підставою стало клопотання Офісу генпрокурора. У КСУ указ назвали незаконним і пригрозили Зеленському кримінальною відповідальністю за втручання в роботу суду.

6 січня стало відомо, що відсторонений голова КСУ Олександр Тупицький з родиною вилетів з Києва на відпочинок в Дубаї. За чотири дні у ЗМІ з’явились фото з відпочинку Тупицького, стверджувалось, що родина винаймає розкішну королівську віллу.

Водночас член наглядової ради «Укрзалізниці» і колишній народний депутат Сергій Лещенко повідомляв, що Тцпицькому планують інкримінувати ще один злочин - зловживання владою (ст. 364-а Кримінального кодексу). За версією слідства, Тупицький не мав права проводити засідання КСУ і відправляти самого себе у відпустку після того, як президент Володимир Зеленський відсторонив його від посади судді.