UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чотирьом військовополоненим морякам провели незаконну психіатричну експертизу – адвокат

Експертиза, що порушує вимоги Женевської конвенції, проводилася за відсутності адвокатів.

Утримуваним в РФ військовополоненим українським морякам Денису Гриценку, Михайлу Власюку, Андрію Драчу та В'ячеславу Зінченку провели незаконні психолого-психіатричні експертизи, повідомляє адвокат українців Микола Полозов.

"Сьогодні відбулися слідчі дії щодо військовополоненого Дениса Гриценка... Поки ознайомлювалися з постановою (про призначення чергової експертизи – ред.), вдалося трохи поспілкуватися з Денисом. Гриценко розповів, що 26 березня його, Михайла Власюка, Андрія Драча та В'ячеслава Зінченка вивозили до інституту Сербського для проведення психіатричної експертизи", - пише Полозов на своїй сторінці в Facebook.

За словами Гриценка, психіатрична експертиза, яка порушує вимоги III Женевської конвенції, проводилася за відсутності адвокатів. Напередодні слідство видало захисникам військовополонених постанову про відмову в задоволенні клопотання про присутність під час проведення експертизи.

Адвокати українських моряків заявили нове клопотання про долучення доповіді Управління верховного комісара з прав людини ООН, яким усі 24 захоплених військових моряка отримують статус військовополонених і перебувають під захистом Женевської конвенції.

"Під час експертизи Денис Гриценко відповів на запитання експертів у межах ст. 17 III Женевської конвенції, що регламентує правила поведінки військовополоненого під час ведення допиту. Відповідати на запитання щодо фактичних обставин Денис Гриценко відмовився", - додає адвокат.

Полозов також розповів, що його підзахисний у доброму гуморі, почувається бадьоро. Гриценко отримав усі передачі в повному обсязі, днями йому передали листи за січень. За словами моряка, "настрій в інших військовополонених у його четвірці хороший, хлопці тримаються".

Водночас адвокат пораненого військовополоненого моряка Василя Сороки у понеділок, 1 квітня, відвідав свого підзахисного та розповів про стан його здоров'я після операції. Напередодні щодо Сороки також проводилися слідчі дії, захистом українця заявлені відповідні клопотання та заяви.

"Головна новина на сьогодні - Василь йде на поправку. Набряк руки нарешті спав. Рани загоїлися, сьогодні після слідчих дій повинні були зняти шви. Але ще тривалий час доведеться ходити з гіпсом. Тому про відновлення функцій поки говорити передчасно, але дуже на це сподіваємося", - пише Бадамшин на своїй сторінці в Facebook.

За словами Бадамшина, настрій у його підзахисного бадьорий, він нарешті зміг отримати довгоочікувані листи від рідних. Василя Сороку прооперували 19 березня в московській клініці ім. Пирогова, українцю зашили розрив трьох сухожиль та нерва.

Раніше ФСБ РФ призначила нову експертизу у справі українських моряків, захоплених при атаці російських спецпризначенців на корабельну групу ВМСУ в Керченській протоці. Російські слідчі мають намір перевірити працездатність артилерійських установок малих броньованих катерів "Нікополь" і "Бердянськ".

"Захист заперечував проти призначення цієї експертизи, оскільки слідчий, який виніс постанову, не індивідуалізовав озброєння, що передається експертам. Не вказав кількість та серійні номери предметів", – підкреслив Микола Полозов.

Нагадаємо, Слідче управління ФСБ Росії на порушення третьої Женевської конвенції призначило психолого-психіатричні експертизи всім військовополоненим українським морякам. У посольстві США в Україні нагадали Кремлю про незаконністьпроведення психіатричних експертиз військовополоненим українцям. І закликали до їх негайного звільнення.

Зазначимо, наприкінці листопада російські спецпризначенці атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія на порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі заарештували їх за обвинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Підконтрольний Кремлю суд обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Українських моряків вивезли до Москви, у СІЗО "Лефортове". Поранених після лікування у лікарні "Матроської тиші" також перевели до "Лефортового".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, наголосивши на тому, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включно з державами "Великої сімки".

Докладніше про виклики цивілізації з боку мілітаристських режимів Росії та Китаю читайте у матеріалі Володимира Горбуліна "Зіграти без фальшу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".