UA / RU
Підтримати ZN.ua

Азовська криза: у Росії завели справу на незаконно захоплених українських моряків

Але утримуються від відповіді на запитання про те, чи є українці військовополоненими.

Проти незаконно захоплених російськими спецназівцями моряків Військово-морських сил ЗСУ порушено кримінальну справу за статтею про нібито "незаконне перетинання державного кордону". Українців доставлено до окупованої Керчі й заарештовано, повідомляє "Інтерфакс" із посиланням на голову комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Віктора Бондарева.

"Кораблі (два катери та рейдовий буксир ВМС України - ред.) доставлені у Керч. Екіпажі заарештовано та буде віддано під суд, капітани й особовий склад нестимуть належне покарання", - заявив він.

Санкція статті 322 Кримінального кодексу РФ передбачає покарання у вигляді штрафу, примусових робіт чи позбавлення волі на строк до шести років.

Прес-секретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков утримався від відповіді на запитання про те, чи є українці військовополоненими "Я не можу відповісти на це питання. Порушники кордону переслідуються у суворій відповідності до законодавства (Росії - ред.)", - заявив прес-секретар Путіна.

При цьому уповноважена РФ з прав людини Тетяна Москалькова заявила про те, що напередодні в районі Керченської протоки були "затримані" не 23, а 24 українських моряка. Але продовжує стверджувати, що під час "затримання" поранення отримали три людини.

Українські військові повідомляли про шістьох постраждалих, зокрема двох тяжкопоранених. За даними постійного представника президента України в Криму Бориса Бабіна, кількох з них вивезли на лікування у Москву.

"Троє моряків знаходяться в першій керченській лікарні, лікарі не ставлять стан важким, але, безумовно, поранення є поранення, і дуже важливо, щоб їм була надана кваліфікована допомога", - сказала вона.

Москалькова, яка місяцями приховувала інформацію про стан здоров'я голодуючих політв'язнів Кремля Олега Сенцова і Володимира Балуха, також заявила про те, що ситуація, що склалася, "викликає, звичайно, хвилювання та співчуття родичам". За її словами, з членами екіпажів кораблів ВМС України проводяться "процесуальні дії, пов'язані із встановленням обставин цієї справи".

Як повідомлялося, Міністерство юстиції України готує заяву в Європейський суд з прав людини (ЕСПЛ) щодо захисту прав незаконно утримуваних Росією українських моряків.

Читайте також: Велика Британія закликала РФ звільнити українських моряків і повернути захоплені кораблі

Напередодні російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України. Усі три судна внаслідок обстрілу росіянами втратили хід. Поранення дістали шестеро українських моряків, загалом РФ незаконно утримуються 23 людини.

Перед цим російський корабель протаранив рейдовий буксир "Яни Капу", який у супроводі бронекатерів "Бердянськ" і "Нікополь" прямував з Одеси до Маріуполя. Унаслідок тарану пошкоджено головний двигун, обшивку та леєрну огорожу буксира, втрачено рятувальний плотик.

Командування ВМС ЗСУ наголошує на тому, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що жодних повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Україна ініціювала екстрене засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із ситуацію в Азовському та Чорному морях. Своєю чергою в РФ також вимагають скликання Ради безпеки ООН 26 листопада та традиційно відхрещуються від причетності до ескалації на Азові. Засідання Ради Безпеки ООН призначено на 11:00 (18:00 за Київським часом).

Президент України Петро Порошенко скликав Військовий кабінет, вночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО), на ньому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану строком на 30 днів.

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, у море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Свою оцінку ситуації в Азовському та Чорному морях також дали міжнародні організації і зовнішньополітичні відомства країн-партнерів України.