UA / RU
Підтримати ZN.ua

Всесвіт, можливо, зовсім не розширюється: вчені запропонували теорію "космічного піаніно"

Вчені висунули нову теорію розміру Всесвіту, згідно з якою при зменшенні маси атомів вона буде здуватися, а при зростанні - розширятися.

Всесвіт, можливо, зовсім не розширюється: замість теорії "повітряної кулі" запропонована теорія "космічного піаніно".

Загальновідома теорія розширення Всесвіту, якою користуються більшість сучасних вчених, може бути спростована. Німецький фізик-теоретик Крістоф Веттеріх з університету Гейдельберга переглянув явище, відоме як червоне зміщення - саме воно майже сотню років тому підказало астрономам, що галактики з плином часу все більше віддаляються одна від одної.

Що таке червоне зміщення. Кожен хімічний елемент поглинає або випромінює електромагнітні хвилі на суворо визначених частотах і таким чином кожен утворює у спектрі неповторну картину з ліній. Вона використовується у спектральному аналізі випромінювання від віддалених об'єктів, наприклад, зірок. Якщо об'єкт віддаляється, то лінії зміщуються у червону (довгохвильову) частину спектру. Це і називається червоним зміщенням.

Саме таке явище спостерігав ще у 1920 році американський астроном Едвін Хаббл за допомогою найпотужнішого у світі на той момент телескопа Hooker. Випромінювання більшості галактик дало ефект червоного зсуву, причому воно посилювалося. Єдиний висновок, який можна було зробити - що галактики віддаляються через те, що Всесвіт "роздувається", як повітряна куля.

Він вказав, що світло, яке випромінюється атомами, також залежить від маси їхніх складових, особливо електронів. Якщо атоми втрачають у масі, то буде спостерігатися червоне зміщення, якщо ж маса атомів зростає, то спектральні лінії змістяться у фіолетову (короткохвильову) частину спектру.

Вчений вважає, що колись давно маси атомів, ймовірно, були меншими, але поступово збільшувалися, що й дало результат спостережень у вигляді червоного зсуву. Ступінь залежить від того, наскільки далеко знаходиться від Землі та чи інша галактика.

Теорія професора Веттеріха не дає чіткої відповіді, а скоріше навпаки, породжує нові загадки. Це і має особливий інтерес для дослідників: або відстані між галактиками ростуть, згідно з традиційним уявленням про розширення Всесвіту, або ж атоми стискуються, збільшуючи свою масу, або насправді відбувається відразу і те, й інше.

У свою чергу космолог Сент-Едрюсського університету (найстаріший у Шотландії), який є розробником альтернативної теорії гравітації, прийняв дослідження німецького колеги з усією серйозністю. Про еволюцію Всесвіту він висловився поетично: "Вона як клавіші піаніно, на яких грають від нижнього до верхнього регістру". З теорії Веттеріха виходить, що перша нота "космічного піаніно" була довгою і низькою. !zn

Читайте також:

Вчені з'ясували походження всього золота у Всесвіті

Телескоп "Хаббл" допоміг астрономам розгадати таємницю Магелланового потоку

Астрономи отримали найбільш якісні зображення поверхні Сонця