UA / RU
Підтримати ZN.ua

Веснянки в Новій Зеландії втратили крила через корінне населення маорі

Маорі випалювали ліси, тому комахам потрібно було адаптуватися до нових умов існування.

Вчені встановили, що окремі популяції веснянок позбулися крил через те, що маорі випалювали ліси в Новій Зеландії кілька століть назад, повідомляє N + 1.

Тому популяції веснянок Zelandoperla fenestrata довелося відмовитися від польоту. Ентомологи проаналізували кількість крилатих і безкрилих особин на п'яти ділянках в місцевих горах. Виявилося, що частина нелетючих веснянок збільшилася.

Причиною тому стало те, що комахам важко справлятися з сильним вітром, тому вони відмовилися від крил. А еволюційний стрибок від крилатих до безкрилих веснянок стався всього лише за 300 поколінь.

Таким чином в новозеландських горах мешкає кілька видів безкрилих веснянок. Місцеві веснянки з видового комплексу Zelandoperla fenestrata можуть бути летючими або нелетючими. Це залежить від того, на якій висоті вони живуть.

Команда ентомологів припустила, що зникнення новозеландських лісів, яке почалося після колонізації архіпелагу народом маорі, швидше за все сильно вплинуло на поширення крилатих і безкрилих форм Zelandoperla fenestrata.

Читайте також: Вчені виявили новий вид вимерлих комах

Для підтвердження цієї теорії вони вибрали п'ять точок на півдні Південного острова Нової Зеландії, на трьох з яких ліси були випалені маорі кілька століть назад.

Вчені створили спеціальні маршрути цими точками, щоб підрахувати кількість крилатих і безкрилих веснянок. Вивчивши розмір крил у кількох сотень особин, команда дослідників підтвердила, що на всіх точках співвідношення крилатих і безкрилих веснянок змінюється в залежності від висоти.

На низьких висотах живуть тільки летючі особини, трохи вище серед них з'являються ті, що не літають, а на великих висотах летючих веснянок практично немає. Однак точка, після якої крилатих веснянок стає менше, ніж безкрилих залежить не від абсолютної висоти над рівнем моря, а від того, де проходить верхня межа росту лісів.

Таким чином, там де ліси залишилися недоторканими, перехід від крилатих особин до безкрилих починається на більшій висоті, ніж на тих ділянках, де ліси знищили маорі.

Вчені прийшли до висновку, що в лісах веснянки залишаються захищеними від сильних вітрів, тому у них в ході еволюції зберігається здатність до польоту, і відповідно, крила.

Полінезійці колонізували Нову Зеландію близько 750 років тому, а масове випалювання лісів на Південному острові почалося приблизно 600 років тому.

А це означає, що кількість безкрилих веснянок в ряді всієї популяції цього виду значно зросла за 300 поколінь, з урахуванням того, що живуть комахи близько двох-трьох років.

Ці веснянки - дуже хороший приклад того, як швидко можуть еволюціонувати комахи, через втручання людини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Нагадаємо, що вчені знайшли в бурштині жука з величезним носом. Вік жука оцінюється в 99 мільйонів років.