UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли новий спосіб переробляти ключовий компонент підгузків

Щохвилини у світі викидають близько 300 тисяч підгузків: таке сміття негативно впливає на екологію через пластик у своєму складі.

Вчені придумали, як за п'ять хвилин перетворити ключовий компонент підгузків – полімерний суперабсорбер – на рідину, придатну для вторинної переробки, пише Science Alert.

Група дослідників з німецького Технологічного інституту Карлсруе (KIT) та китайського Університету Сіань Цзяотун використала ультрафіолетове випромінювання для руйнування ключової частини підгузків, при цьому не потрібно жодних додаткових хімічних речовин – тільки вода.

"Ланцюжки, що зв'язують полімери, розриваються під дією світла. Потім вони стають настільки вільними, що плавають у воді і перетворюються на рідкі волокна. Цей метод з використанням УФ-випромінювання приблизно в 200 разів швидше, ніж з використанням кислот", – пояснив Павєл Лєвкін, професор кафедри багатофункціональних матеріальних систем KIT.

Дослідження 2021 року показало, що кислоти можуть бути використані для розриву полімерних ланцюгів, щоб розщепити сам матеріал. Однак це складно і дорого, тому щорічно близько двох мільйонів тонн суперабсорбентів спалюється або вирушає на звалище.

Читайте також: Вагітність у космосі: на МКС вперше виростили ембріони мишей, що дає надію й людям

У новій технології після вирізання вкладишів з підгузків вони змочувалися водою і підпадали під вплив ультрафіолетової лампи потужністю 1000 Вт. Усього за кілька хвилин матеріал перетворювався на рідину.

Речовина, що залишається після переробки, може бути використана в різних цілях, у тому числі як загусник для барвників на водній основі або компонент різних клеїв. 

Суперабсорбери можна зустріти і в інших гігієнічних та медичних виробах – наприклад, у бинтах.

Пластикове сміття – один із головних викликів для сучасної екології. Якщо його належним чином не переробляти, воно згодом проникає у землю, воду та навіть повітря. У 2021 році вчені знайшли мікропластик у гірському повітрі.