UA / RU
Підтримати ZN.ua

Блокування експорту американських чіпів до Китаю – етап боротьби за світове лідерство

Напівпровідники та технології – вже не об'єкти торгівлі, а аргументи у глобальній політиці.

Крок адміністрації Байдена щодо блокування експорту передових комп'ютерних чіпів до Китаю сигналізує про новий етап у відносинах між двома найбільшими економіками світу. Це гостра конкуренція за звання провідної технологічної та військової держави світу, пише AP NEWS.

Цей жетський крок США, оголошений минулого місяця, допоможе задати тон майбутній зустрічі президента Джо Байдена з головою КНР Сі Цзіньпіном у понеділок у кулуарах саміту Групи 20 в Азії. Це свідчення рішучості Байдена задавати тон у конкуренції США з Китаєм.

Тепер, після більш ніж двох десятиліть розширення торгівлі, обидві країни відкрито надають пріоритет своїм національним інтересам в умовах боротьби з інфляцією та ризиком рецесії. При цьому США та Китай визначили розробку та виробництво комп'ютерних чіпів як життєво важливі для економічного зростання та інтересів безпеки.

Сі відповів на заборону експорту у своєму виступі на з'їзді Комуністичної партії Китаю минулого місяця, де він отримав третій термін як лідер країни. Він пообіцяв, що Китай діятиме активніше, щоб стати самодостатнім у виробництві напівпровідників та інших технологій.

Китайський уряд назвав розробку передових комп'ютерних чіпів, здатних вирішувати будь-які завдання — від штучного інтелекту до гіперзвукових ракет — одним із головних пріоритетів.

Донедавна США виходили з того, що міцні торговельні відносини зближують країни, роблячи світ безпечнішим і багатішим, - порядок після холодної війни. Глобальні ланцюжки поставок мали знизити витрати, збільшити прибуток і дозволити демократичним цінностям просочитися на територію олігархій, диктатур та автократій.

Читайте також: Сі Цзіньпін заявив про готовність працювати з США для взаємної вигоди

Але після глобальної пандемії, вторгнення Росії в Україну та амбіцій самого Китаю адміністрація Байдена та багато європейських та азіатських союзників вирішили віддати пріоритет національної безпеки та промисловим стратегіям. І США, і Європейський союз надали десятки мільярдів доларів як стимули для збільшення внутрішнього виробництва комп'ютерних чіпів.

Виступаючи минулого місяця в IBM, Байден сказав, що Китай намагався завадити ухваленню закону, що передбачає виділення 52 мільярдів доларів на виробництво і розробку передових напівпровідників у США, - пакета стимулів, за яким послідувала низка заяв компаній Intel, Micron, Wolfspeed та інших про будівництво заводів з виробництва комп'ютерних чипів у США.

"Комуністична партія Китаю лобіювала в Конгресі США проти ухвалення цього закону", - сказав Байден. — І, на жаль, деякі наші друзі з іншої команди (республіканці – Ред.) купилися на це”.

Епоха, коли Китай, Росія та інші конкуренти мали відносно безперешкодний доступ на ринки США та Європи, схоже, закінчується, сказав Крістофер Міллер, професор Університету Тафтса та автор книги "Війни чіпів".

Читайте також: Залежність ЄС від Китаю за деякими напрямками вища, ніж від газу з РФ – Боррель

За його словами, ризики від цих країн зросли, тому західні лідери мудро переглянули практику надання супротивникам відкритого доступу до своїх ринків, — сказав Міллер.

"Напівпровідники - це лише одна з багатьох сфер, у яких торгівля, технології та потоки капіталу знову політизуються через суперництво великих держав", - наголосив експерт.

Як раніше повідомлялося, альянс, який розробить і виготовить найрозумніші чіпи у світі, матиме найточнішу зброю у світі, найефективніші у світі заводи та найрозумніші квантові комп'ютерні інструменти, здатні зламати будь-яке шифрування. Сьогодні США та їхні партнери попереду. Але Китай рішуче намагається їх наздогнати. І тепер Захід не менш рішуче намагається цього не допустити. Гра почалася.