Футбольна Ліга Чемпіонів приносить Союзу європейських футбольних асоціацій 1,5 мільярда євро доходу щорічно, що з одного боку робить цей турнір успішним комерційним проектом, з іншого - стимулює клуби вдосконалювати свою спортивну та організаційну структуру.
Як розповів професор Гамбурзького инстутута світової економіки (HWW), експерт в області спорту Хеннінг Фепель, приблизно 80 відсотків від доходів йде учасникам змагань, а лише 20 відсотків залишається у розпорядженні УЄФА. Сума, що залишилася в організації, використовується на різні, в тому числі і маркетингові витрати.
"Гроші, що дістаються клубам, розподіляються за складними критеріями. Частково це залежить від спортивних успіхів. Щось іде на підтримку малих клубів. Є і фонд, який перераховує гроші національним лігам. А вже вони вирішують, хто більше за інших потребує додаткового фінансування", - пояснив професор Фепель.
За допомогою системи розподілення коштів УЄФА стимулює успішні футбольні клуби до подальшого розвитку. А незабаром, отримує ще більший дохід від гарної гри європейських грандів.
Подібна система частково працює і для менш розкручених і фінансово забезпечених команд з Європи.
"Оскільки у Лізі чемпіонів можна заробити такі гігантські суми, це чинить величезний тиск на клуби і є потужним стимулом для них щодо участі у розіграші. Але місць для всіх не вистачає. Давайте візьмемо бундеслігу. "Штутгарт", "Вольфсбург", "Шальке 04", "Гамбург" - всі хочуть брати участь у Лізі чемпіонів. Заради цього команди залазять у борги. Але виправдовуються ці витрати не для всіх", - зазначив експерт.
Фепель вважає, що УЄФА найближчим часом не буде відмовлятися від нинішнього формату Ліги Чемпіонів, який включає в себе проведення групового раунду і плей-офф.
"Введення групового раунду різко підвищило доходи. Від цього виграли і клуби. Деякі з них навіть вимагали групового раунду. В результаті з волі УЄФА різко посилилася комерціалізація турніру", - пояснив Фепель.
Зазначимо, що влітку в УЄФА повідомили, що донецький "Шахтар", що дійшов до 1/8 фіналу розіграш-2012/13, заробив 16,987 мільйона євро. Київське "Динамо", яке припинило виступи у найпрестижнішому турнірі на стадії групового раунду, отримало від УЄФА 11,484 мільйона. Найбільш високим виявився дохід у "Баварії", яка заробила за участь у ЛЧ-2012/13 55 мільйонів євро.
Нагадаємо, що раніше УЄФА прийняло кілька рішень з метою підвищити комерційну привабливість іншого клубного євротурніру - Ліги Європи. Зокрема, з сезону-2015/16 переможець цих змагань автоматично отримає путівку у Лігу Чемпіонів, а на нещодавньому засіданні Асоціації європейських клубів обговорювалася можливість надання пропуску у ЛЧ всім "лігоєвроповським" чвертьфіналістам.
2 жовтня у рамках групового турніру Ліги Європи донецький "Шахтар" на своєму полі зіграє з "Манчестер Юнайтед". !zn
Читайте також:
Ліга Чемпіонів: "Базель" продовжив засмучувати фаворитів і у новому сезоні
"Баварія" стала найдорожчим футбольним брендом світу
У "Манчестер Юнайтед" оголосили про більш ніж 500-відсоткове збільшення прибутку