UA / RU
Підтримати ZN.ua

Психотерапевти розповіли, чому смайлики не зможуть замінити посмішку

Сьогодні в усьому світі відзначається день посмішки. Однак, останнім часом в письмовій мові люди все частіше ставлять смайлики замість того, щоб описувати людські почуття.

Графічні смайлики, які використовуються в електронному листуванні, хоча і вносять позитив у спілкування, але в цілому збіднюють мову і є лише сурогатом емоцій, тому психотерапевти у Всесвітній день посмішки радять росіянам ділитися своїм настроєм за допомогою міміки і слів, а не символів.

День усмішки у всьому світі з 1999 року відзначається у першу п'ятницю жовтня. Це свято придумав американський художник Харві Белл, який намалював в 1963 році перший у світі смайлик в якості логотипу для однієї зі страхових компаній. Ентузіаст свята припускав, що цей день неодмінно повинен бути присвячений гарному настрою.

На думку завідуючої лабораторією "Медико-психологічна реабілітація" Московського міського психолого-педагогічного університету, психотерапевта Вікторії Барцалкіної, посмішка є найважливішим атрибутом життя людини з точки зору психології емоцій.

"Фактично це якийсь індикатор емоційного стану людини. До усміхненої людини легше звернутися. Вона показує довіру до світу. Це дуже важливо для будь-якого контакту. До людини неусміхненої не хочеться підходити, така людина сприймається як "закрита". Усмішка - це знак відкритості, довіри, доброзичливості", - впевнена Барцалкіна.

Вона додала, що навіть якщо створити посмішку на обличчі штучно, то починається змінюватися і реальний емоційний стан.

Проте останнім часом в письмовій мові люди все частіше ставлять смайлики замість того, щоб описувати людські почуття. Усміхнені личка впевнено прописалися в соціальних мережах, на форумах, у чатах, sms-повідомленнях, перетворивши їх на подобу телеграм, вважає психотерапевт Костянтин Ольховий.

"У графічних смайликів є свої плюси і мінуси. Плюси в тому, що людина дійсно може передавати емоції через цей символ на листі. А мінуси в тому, що ми відучилися користуватися мовою, передавати свої емоції через текст. На мій погляд, люди трохи розучуються спілкуватися через те, що використовують смайлики", - зазначив він.

Ольховий впевнений, що люди сприймають смайлики не як реальну посмішку, а як певний сигнал, наприклад: "Даний текст не варто сприймати надто серйозно" або "В даному тексті міститься натяк на те, що мені сумно".

"Я не бачив ще жодної людини, яка асоціювала б смайлик, що посміхається, з посмішкою конкретної людини. Це просто опис. Можна написати "В цьому тексті я насправді жартую" або замість цієї фрази поставити смайлик, що підморгує", - говорить Ольховий.

Психотерапевт переконаний, що смайлики не просто спрощують людську мову і руйнують вміння говорити один з одним, але і є сурогатом емоцій.

"Я не рекомендував би зловживати смайликами. Намагайтеся донести своє ставлення до подій словами, а не смайликом. Бо він не відображає повну палітру емоцій. Так, він посміхається. Але сильна ця посмішка чи слабка, жарт це чи сумний жарт? Наприклад, сумний смайлик є, а сумно усміхнений - ні", - сказав експерт. !zn

Читайте також:

ФОРМУЛА КОХАННЯ, або Що означає слово на букву «К»?

Навіть мінімальний стрес збільшує ризик смерті

Психоневрологічні інтернати: віддаленість, яка межує із забуттям

Амбіційні люди заробляють більше, але помирають раніше, - дослідження