Двадцять сьомого липня виповнюється десять років з дня трагедії на Скнилівському аеродромі у Львові, коли в результаті падіння винищувача Су-27 загинули 77 осіб. У місті молитвою вшанують пам'ять загиблих, повідомила прес-служба Львівської міськради.
"Пам'ять загиблих вшанують молитвою у Каплиці всіх святих українського народу, побудованій до першої річниці трагедії. Екуменічна молитва відбудеться у п'ятницю о 11.00", - йдеться у повідомленні.
Вшанують пам'ять загиблих також і поминальною панахидою в Соборі святого Юра, служба почнеться у суботу, 28 липня о 10.00.
За загиблих, а також травмованих в результаті катастрофи держава виплатила від 10 до 100 000 гривень.
В цьому році до десятої річниці пам'яті жертв трагедії Львівська міськрада виплатить постраждалим сім'ям одноразову матеріальну допомогу, для чого виділено 74 тисячі гривень.
Свої співчуття близьким і рідним загиблих у Скнилівській трагедії висловив і президент Віктор Янукович.
"Десять років тому у страшній трагедії у Скнилові Львівської області постраждало багато наших співвітчизників. Разом з усіма людьми схиляю голову на знак пам'яті і поваги загиблим і висловлюю щирі співчуття їхнім рідним і близьким", - йдеться у співчутті глави держави.
Катастрофа на аеродромі Скнилів у Львові сталася 27 липня 2002 року. Під час авіашоу літак Су-27 впав на глядачів. Загинули 77 осіб, у тому числі 28 дітей. Усього постраждали 543 людини, 150 з них протягом року проходили курс реабілітації. Пілотам вдалося катапультуватися.
Урядова комісія визнала, що причиною катастрофи Су-27 була помилка пілотів. Крім того, причинами, які призвели до катастрофи, названі неправильне розташування глядацької та льотної зон.
Скнилівських генералів виправдано
При цьому льотчики вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їхні польотні карти суттєво відрізнялися від місцевості, де повинні бути проведені маневри.
У двох кримінальних справах, порушених у зв'язку з падінням літака у натовп глядачів, з десяти підсудних українські судді виправдали п'ятьох.
До відповідальності за трагедію безпосередньо притягнуто 5 осіб. Так, командир екіпажу літака СУ-27 полковник Володимир Топонар отримав 14 років позбавлення волі. Другий пілот, полковник Юрій Єгоров, засуджений до 8 років позбавлення волі.
Генерал-майор Анатолій Третьяков - до 6 років, підполковник Юрій Яцюк - до 5 років, полковник Анатолій Лукіних - до 4 років (умовно). Командира військової частини Олега Дзюбецького до кримінальної відповідальності не притягнуто за відсутністю складу злочину.
Зараз покарання у в'язниці відбуває лише пілот Топонар.
7 листопада 2007 року своїм указом третій президент України Віктор Ющенко помилував деяких обвинувачених у цій справі, зокрема, Анатолія Третьякова; також скоротив термін ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років.
Кримінальні справи щодо чотирьох генералів, причетних до організації авіашоу, Генпрокуратура виділила в окреме провадження. У 2008 році Військовий апеляційний суд Центрального регіону виправдав їх.
Більше того, у серпні 2010 року президент Янукович призначив командувачем Повітряних сил Збройних сил України генерал-лейтенанта Сергія Онищенка, причетного до трагедії у Скнилові.
Родичі жертв Скнилівської трагедії обурені призначенням Онищенка
Після того, як у березні 2006 року Верховний суд України залишив вирок чинним, постраждалі звернулися до Європейського суду з прав людини. Вони висловили невдоволення розслідуванням. Зокрема, вони вимагають офіційних вибачень від держави, позбавлення винуватців трагедії військових звань, збільшення розміру моральних відшкодувань.
Очікується, що Європейський суд винесе рішення у цій справі найближчим часом.
Як повідомив нещодавно представник постраждалих в Європейському суді Дмитро Гудима, в даний час на запит Європейського суду готуються додаткові документи. «І ми не сумніваємося, що суд найближчим часом визнає порушення Україною прав постраждалих сімей і відновить, наскільки це можливо, справедливість», - заявив адвокат.
У той же час керівник ГО "Скнилівська трагедія" Стефан Козак підкреслив, що в позові йдеться про порушення українською державою права на життя її громадян. "Ми вважаємо, що Україна порушила право на життя своїх громадян, які загинули або отримали тілесні ушкодження під час авіакатастрофи. І це проявилося у неспроможності органів влади захистити 27 липня 2002 року життя наших рідних і близьких, а також у проведенні неналежного розслідування обставин смерті загиблих", - заявив Козак, який втратив у цій трагедії сина.
Крім того, за його словами, Україна порушила право на справедливий розгляд справ заявників незалежним і безстороннім судом, оскільки судді, як і прокурори і підсудні, були військовими.
Така ж думку і у представника потерпілих в національних судах і в Європейському суді з прав людини адвоката Світлани Хилюк.
"Справи деяких потерпілих з різних причин розглядалися нашими судами окремо - за рамками кримінальних. На виконання судових рішень йшли місяці і навіть роки. Тому державні заходи не повною мірою відновили права постраждалих від Скнилівської трагедії, а присуджені військовим судом компенсації морального збитку виявилися дискримінаційними щодо наших громадян", - сказала адвокат. !zn
Читайте також:
Через Євро-2012 перенесуть пам'ятник загиблим у скнилівської трагедії
Родичі жертв Скнилівської трагедії обурені призначенням Онищенка
Скнилівських генералів виправдано
Європейський суд взявся за скнилівську трагедію