Запропонований президентом України Володимиром Зеленським проект закону про зміни до Конституції України щодо децентралізації остаточно розділить повноваження державної влади та місцевого самоврядування у Києві, пише в своїй статті для DT.UA Інна Ведернікова.
"Оскільки Київ несе в собі ознаки не тільки громади, а також округe та області, в силу здійснення столичних функцій, йому належить - префект. І тут починають працювати ст. 120 і ст. 141, де чорним по білому написано, що ні префект, ні голова громади - не мають права на інший мандат. Тим самим повноваження державної влади і місцевого самоврядування в Києві, про які вже друге десятиліття б'ються борці за столицю, автоматично будуть розведені", - зазначає авторка.
Що стосується інших міст, то вони можуть втратити частину власної автономії, яка є зараз у місцевого самоврядування. Так, всі міста, як окремі громади, увійдуть до складу округів, а значить - на них поширюватиметься юрисдикція окружного префекта.
"На загальних так сказати, підставах. Що не може не радувати центральну владу, і не засмучувати мерів. ... Тим не менш, якщо вдасться вибудувати адекватний і незалежний інститут префектів, цей крок Зеленського можна вважати ще одним тактичним ударом по тих місцевих елітах, які за десятиліття безконтрольності зрослися в кримінальний спрут із місцевою поліцією, прокуратурою, судом і СБУ", - пише оглядачка.
Більше про особливості запропонованого президентом Зеленським закону читайте у статті Інни Ведернікової "ЗЕконституція: що "зашито" в децентралізацію?".
Нагадаємо, 28 серпня 51 народний депутат України подав подання до КСУ щодо офіційного тлумачення Основного закону в частині здійснення місцевого самоврядування і державної влади в столиці. КС України 8 жовтня відкрив конституційне провадження по даній справі.
3 жовтня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законпроект №2143-3 "Про місто Київ - столицю України", яким передбачене відновлення районних ради у місті Києві як представницьких органів жителів районів Києва, та пропонується розділити повноваження та розмежувати посади Київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації.
Водночас у Києві на пост глави КМДА, як правило, президенти призначали обраних мерів. Винятками були тільки Іван Салій, який очолив КМДА при президенті Леоніді Кравчуку в 1993 році, не будучи мером, а також Олександр Попов, призначений Віктором Януковичем восени 2010 року замість Леоніда Черновецького.