UA / RU
Підтримати ZN.ua

Закон має усунути монополію генпрокурора на внесення відомостей до ЄРДР щодо народних депутатів — головний детектив НАБУ

Саме протидія ОГПУ під час каденції екс-генпрокурорки І. Венедіктової зірвала оголошення підозри депутату Халімону за здирництво хабара в 40 мільйонів.

На законодавчому рівні необхідно усунути монополію генерального прокурора на внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо депутатів Верховної Ради України, вважає керівник головного підрозділу детективів НАБУ Андрій Калужинський.

В інтерв’ю Інні Ведерніковій для ZN.UA він розповів, що у НАБУ були прецеденти, коли матеріали для реєстрації кримінального провадження за фактом вимагання одним із народних депутатів хабаря розміром 40 мільйонів гривень повернули із відповіддю, що підстав для реєстрації кримінального провадження не вбачається. (Йдеться про справу депутата правлячої партії «Слуга народу» Павла Халімона, якого врятувала на той момент генпрокурор І.Венедіктова. — ред.).

«Це для людей, які працюють у правоохоронній сфері або дотичні до неї, — дикий і кричущий випадок. Фактично людина саме себе задокументувала в тому, що вона врятувала депутата від кримінального провадження. Потім, правда, через певний час, коли ця історія стала надбанням громадськості, це провадження було зареєстроване. Але, звичайно, з нашим заявником депутат перестав спілкуватись. Операція провалилася», - розповів Калужинський.

Водночас він додав, що такі інциденти мали місце за попереднього керівництва Офісу генпрокурора, а з чинним керівництвом таких ситуацій ще не було.

Читайте також: НАБУ необхідна своя експертиза, а не залежність від експертних установ Мін’юсту, МВС або СБУ — головний детектив НАБУ

«Я не можу виключити, що вони можуть бути. Щоб такі ризики усунути, логічно і правильно було б надати ці повноваження Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Більше того, чинна норма суперечить концепції КПК, який передбачає, що будь-який слідчий, отримавши інформацію про злочин, навіть не перевіряючи цю інформацію повинен зареєструвати кримінальне провадження і розпочати досудове розслідування».

Якщо ж законодавець хоче створити якісь додаткові гарантії тим чи іншим особам, для цього, по словам Калужинського, передбачено процедуру спеціального порядку притягнення їх до кримінальної відповідальності. «Це, на мою думку, логічно, тому що певні категорії осіб мають бути додатково захищені у зв’язку з більшими ризиками незаконного втручання в їхню діяльність. Але це не повинно відбуватися на стадії реєстрації кримінального провадження», - наголосив керівник детективів НАБУ.

Він зазначив, що сам по собі факт реєстрації провадження жодним чином не звужує прав чи свободи фігурантів розслідування, яке має дійти певних висновків.

Читайте також: Виявлена корупційна схема в Одесі є наймасштабнішою в Україні — головний детектив НАБУ Калужинський

Про те, чому навіть війна не вилікувала Україну від корупції, про старі кейси та нові справи проти корупціонерів, про відносини з іншими силовиками та фактор Банкової читайте в інтерв’ю керівника головного підрозділу детективів НАБУ Андрія Калужинського «У нас люди, які підозрюються чи обвинувачуються в корупції, — рукопожатні. Їх підвищують по службі, у них беруть інтерв’ю та запрошують на заходи», яке він дав вперше за час своєї багаторічної кар’єри у НАБУ.