UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВРП хоче звернутися в КСУ щодо законності Етичної ради

Судді переконані, що створення Етичної ради порушує норми Конституції.

ВРП прийняла рішення про звернення до Верховного Суду з проханням звернутися до Конституційного Суду України щодо перевірки окремих положень законів, що регулюють діяльність Ради. Про це повідомляє прес-служба ВРП.

"ВРП переконана, що будь-які зміни повинні відбуватися з неухильним дотриманням вимог Конституції України. Однак, окремі норми зазначених законів України викликають значне занепокоєння щодо відповідності Конституції України, а також висновків Конституційного Суду України від 11 березня 2020 року", - йдеться в повідомленні.

ВРП вказує, що викликають значне занепокоєння щодо відповідності Конституції України:

ВРП зазначає, що Основним законом не передбачена можливість створення органів і установ для перевірки членів конституційного органу державної влади, як і не передбачено створення органів і установ з тимчасовим статусом.

"Всупереч Конституції України Етична рада наділяється повноваженнями, які повністю нівелюють роль суддів у процесі прийняття нею рішень, оскільки їх рішення носять суто формальний характер", - йдеться в повідомленні.

Читайте також: У Раді запропонували, як вирішити питання щодо зупинки розподілу дисциплінарних скарг між членами ВРП

ВРП складається з 21 члена, половину яких обирає з'їзд суддів з числа суддів, по два призначають парламент і президент, ще по два члена вибирають з'їзди адвокатів, прокурорів та юридичних вищих навчальних закладів. Голова Верховного суду входить до складу ВРП за посадою.

"Проблема таких призначень в тому, що вони дуже політизовані, адже ключовим критерієм оцінки кандидата є не його репутація або знання, а лояльність до тих, хто приймає рішення про його призначення", - йдеться в статті Галини Чижик "ВРП: реальна чистка або імітація?".

За її словами, останні десять років на з'їздах суддів торжествують суддівські клани. "Замість вільного волевиявлення суддів там відбувається легітимація рішень, прийнятих лідерами тіго чи іншого суддівської угруповання. Не дивно, що прізвища майбутніх членів ВРП стають відомими заздалегідь, як це сталося в грудні 2018 го або березні 2021-го", - пояснюється в статті.

Тим часом Етична рада повинна оцінювати на доброчесність всіх кандидатів в ВРП незалежно від суб'єкта призначення (обрання). Наявність в раді міжнародних експертів підтримала Венеціанська комісія.

Детальніше про можливі варіанти розвитку подій після остаточного прийняття законів по ВРП читайте в статті Ірини Шиби і Михайла Жернакова "Суд іде: коли запрацює судова реформа, і що може піти не так".