UA / RU
Підтримати ZN.ua

Венеціанська комісія вітає запропоновані зміни процедури призначення суддів

Венеціанська комісія вітає те, що Верховна Рада як політичний орган більше не буде залучена до призначення суддів - вирішальну роль в даному питанні буде грати Вища рада юстиції, де більшість становлять судді, обрані іншими суддями.

Венеціанська комісія позитивно оцінює "євроінтеграційний" законопроект про внесення змін до Конституції України про посилення гарантій незалежності суддів, запропонований президентом України Віктором Януковичем.

Голова Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія) Джанні Букіккіо заявив, що такі зміни до Конституції є дуже позитивним кроком, і з задоволенням відзначив, що вони були схвалені більшістю членів Верховної Ради.

"Я сподіваюся, що зміни до Конституції будуть прийняті, однак ми повинні розуміти, що це лише перший крок. Має бути прийнято відповідне законодавство, і зміни повинні застосовуватися на практиці", - додав Букіккіо.

Венеціанська комісія вітає те, що Верховна Рада як політичний орган більше не буде залучена до призначення суддів - вирішальну роль в даному питанні буде грати Вища рада юстиції, де більшість становлять судді, які, в свою чергу, також обрані іншими суддями.

"Однак ми усвідомлюємо, що незалежність суддів також залежить від інших елементів. Судді повинні почувати себе вільними від тиску з боку прокурорів. Проект закону про прокуратурі забезпечить поліпшення в цій сфері. Крім того, повинні бути вжиті заходи для подолання корупції в судовій системі... І, нарешті, незалежність - це також питання правової культури, яка змінюється повільніше, ніж тексти законів", - додав він.

Букіккіо також зазначив, що спрямований у Венеціанську комісію для висновків законопроект "Про прокуратуру" є "дуже хорошою основою для всебічної реформи прокуратури", але його текст потребує вдосконалення. Головним чином, у комісії викликають занепокоєння надмірними повноваженнями, якими користуються прокурори, коли вирішують, представляти в суді інтереси особи чи держави. Положення щодо вказівок, які прокурори вищого рівня дають прокурорів нижчого рівня, також повинні бути переглянуті та уточнені. "Є ряд інших зауважень, але... їх можна врегулювати досить швидко", - додав голова Венеціанської комісії.

Нагадаємо, Верховна Рада 5 вересня направила до КСУ законопроект №2522а, ініційований президентом, яким пропонується призначати суддів безстроково. 19 вересня КСУ визнав цей законопроект таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Основного закону. !zn

Читайте також:

КСУ схвалив законопроект Януковича про посилення гарантій незалежності суддів

Комітет ООН з прав людини порадив Україні забезпечити неупередженість суддів

Конституційна асамблея запропонувала усунути парламент від призначення суддів