У Верховній Раді зареєстрували законопроект №4470 “Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції”. Згідно з даними на сайті парламенту, документ зареєстрували 7 грудня.
У пояснювальній записці йдеться про те, що законопроект має усунути прогалини, які виникли у зв’язку з рішенням Конституційного суду щодо втрати чинності деяких положень Закону “Про запобігання корупції”. Зокрема, документ пропонує забезпечити повноцінне функціонування Національного агентства з питань запобігання корупції. Також у законопроекті йдеться про наділення НАЗК необхідними повноваженнями та правами для їх реалізації.
Документ визначає порядок реагування НАПК на виявлення порушень відповідного антикорупційного законодавства, виявлення ознак корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Також проект закону визначає порядок встановлення деяких особливостей такого реагування з боку НАЗК у разі вчинення відповідних діянь суддями або суддями Конституційного суду України.
Крім того, законопроект передбачає відкритий цілодобовий доступ до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Документ також передбачає:
- запровадження правового регулювання особливостей врегулювання конфлікту інтересів у діяльності окремих категорій осіб, порядку здійснення контролю та повної перевірки декларацій, моніторингу способу життя суб’єктів декларування;
- правове регулювання порядку здійснення деяких додаткових заходів фінансового контролю;
- встановлення особливостей проведення повних перевірок декларацій та моніторингу способу життя стосовно суддів, суддів Конституційного суду;
- забезпечення правового регулювання щодо відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської ОПЗЖ щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій. Як повідомляло ZN.UA, через день, після рішення суду, Кабмін своїм рішенням відновив роботу реєстру. Таке рішення стало результатом термінової наради Ради нацбезпеки та оборони, зібране президентом Володимиром Зеленським через рішення КСУ.
У свою чергу НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
4 грудня Верховна Рада ухвалила закон, який відновлює відповідальність за недостовірне декларування. Документ передбачає відповідальність за недостовірну інформацію в деклараціях про доходи у вигляді, штрафу, громадських робіт або обмеження волі. Щоправда, раніше таке правопорушення передбачало ув’язнення.