UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Раді встановили сенсорну кнопку, яка допоможе уникнути кнопкодавства

Використовувати нову систему почнуть вже на цьому тижні.

Спікер парламенту Дмитро Разумков заявив про те, що в сесійній залі встановили сенсорну кнопку для голосування, яка зчитує відбиток пальця, передає "Інтерфакс-Україна". Систему, яка допоможе виключити кнопкодавство в Раді, почнуть використовувати вже на цьому тижні.

"Минулого тижня була проведена робота і тестування для того, щоб ввести в дію систему сенсорної кнопки в залі Верховної Ради. Вона працює, вона пройшла перевірку відповідної організації та з цього пленарного тижня ми вже зможемо використовувати її під час голосування під час засідань Верховної Ради", - заявив Разумков у засіданні погоджувальної ради керівників фракцій і груп.

За його словами, така система не дозволить "застосовувати кнопкодавство в стінах Верховної Ради".

Експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов пояснив, що тепер під час голосування народний депутат повинен буде однією рукою натиснути на зелену, червону або жовту кнопку на пульті, а іншою – прикривати сенсорний датчик.

"Це унеможливлює голосування за 2-3 осіб у ті 5 секунд, поки система сприймає голоси. Технічна можливість була розроблена ще в 2008 році, але запустити так і не могли. Офіційною причиною називали теоретичні можливості обійти систему, однак насправді це була надія на "приховані голоси" під час принципових голосувань", - додав Попов.

При цьому глава фракції "Голос" Ярослав Железняк повідомив у своєму Telegram-каналі про те, що крім сенсорної кнопки в Раді встановили додаткові камери.

"У парламенті встановили додаткові камери спостереження (за кнопкодавами) і ввели сенсорну кнопку. Тепер кнопкодавів стане неможливо", - написав Железняк.

Читайте також: Кримінальні справи проти депутатів-кнопкодавів зависли в Офісі генпрокурора – аналітик

Нагадаємо, в грудні минулого року народні депутати проголосували за призначення міністром освіти і науки Сергія Шкарлета, в роботах якого виявлено плагіат. Однак, після прийняття рішення у фракції "Голос" заявили про кнопкодавство.

На наступний день Разумков провів засідання з лідерами фракцій і груп через можливе неперсональне голосування за Шкарлета. У результаті вирішили посилити відповідальність за кнопкодавство. Також всі фракції звернулися до нього з приводу встановлення додаткових камер в залі, які фіксували б кнопкодавство. Тоді Разумков також пообіцяв, що в сесійній залі всі депутати будуть сидіти на тих місцях, які для кожної фракції робоча група визначила ще перед початком роботи Ради дев'ятого скликання. На резервних місцях, які не зайняті через непроведення парламентських виборів в окупованих Криму та Донбасі, відключать систему "Рада".

Про подробиці "боротьби" з кнопкодавством читайте в статті Дмитра Черетуна "Кнопкодави. Перша кримінальна справа".