UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ця ескалація з боку Росії містить елемент, якого ми раніше не спостерігали - Кулеба

Кулеба запевнив, що Україна не хоче війни і залишається відданою політико-дипломатичному врегулюванню конфлікту

Нинішня ескалація ситуації в Донбасі і на кордоні України і Росії, куди остання стягує війська, містить елемент, якого раніше не спостерігали, а саме - щоденних прямих погроз російського керівництва на адресу Києва.

Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив під час телефонної розмови з міністром закордонних справ Франції Жаном-Івом Ле Дріану 9 квітня, передає прес-служба МЗС.

Під час телефонної розмови Кулеба детально поінформував французького колегу щодо діяльності за останній Російської Федерації, спрямованих на дестабілізацію ситуації щодо безпеки на тимчасово окупованих територіях України. Зокрема, міністр звернув увагу на загрозливе стягування російських військ до кордону нашої держави і посилення російської пропаганди, яка загрожує Україні війною.

"Нинішня ескалація містить загрозливий елемент, якого ми раніше не спостерігали. Йдеться про численні заяви офіційних російських чиновників, які чи не щодня відкрито погрожують Україні війною і публічно міркують про знищення нашої держави. Ми розглядаємо їх як визнання в агресивних намірах", - підкреслив глава МЗС України.

Також Кулеба запевнив, що Україна не хоче війни і залишається відданою політико-дипломатичного врегулювання конфлікту.

Як зазначається, Кулеба в розмові висловив переконання, що Франція здатна оживити зусилля нормандського формату по мирному врегулюванню. 

Глава МЗС України підкреслив, що в нинішній ситуації важливі чіткі і сильні публічні сигнали міжнародного співтовариства на підтримку України.

Співрозмовники також обговорили заходи двостороннього політичного діалогу, перспективні економічні проєкти між двома державами.

Читайте також: Генштаб ЗСУ не збирається звільняти Донбас силою: Хомчак пояснив чому

Нагадаємо, МЗС Росії пригрозило Україні "незворотними наслідками" вступу в НАТО. Так речник МЗС РФ Марія Захарова заявила про те, що вступ України в НАТО призвів би до масштабної ескалації на сході країни.

Після того як напередодні президент РФ Володимир Путін поговорив телефоном з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель про нарощування російських військ біля кордонів України, заступник голови адміністрації президента Росії Дмитро Козак почав погрожувати Україні "початком кінця" якщо почнуться бойові дії в Донецькій та Луганській областях, частина яких окупують підконтрольні Кремлю угруповання "ДНР" і "ЛНР". У Зеленського відповіли на погрози Кремля про «початок кінця України»: «Нас точно вже не здивувати». Потім до погроз підключилося й відомство Сергія Лаврова. МЗС Росії пригрозило "незворотними наслідками" вступу до НАТО.

Під час розмови  Меркель закликала Путіна до деескалації на сході України. Пресслужба Кремля змовчала про це, подаючи свій пресреліз про телефонну розмову Меркель з Путіним. Кремль традиційно переклав відповідальність за окупацію частини Донецької та Луганської областей на Україну. З аналогічною заявою напередодні виступило російське МЗС. Кремль знову закликав Київ до «налагодження прямого діалогу з Донецьком і Луганськом» й «правового оформлення особливого статусу Донбасу».

Ситуація на сході України погіршилася наприкінці минулого місяця. 26 березня бойовики прицільно обстріляли позиції ЗСУ під Шумами, що на Донеччині, четверо українських військових загинули, ще двоє дістали поранення. Окупанти стріляли саперам у спину, провокуючи вогонь по водонасосній станції, що забезпечує водою мешканців тимчасово окупованих і підконтрольних Україні територій.

На думку Арестовича, нове загострення пов’язано з трьома причинами: навчаннями НАТО, новою холодною війною між США та Росією, а також прагненням Кремля домогтися поступок на нормандському саміті.

Ескалацію в Донбасі засудили західні партнери України, Німеччина і Франція закликали «обидві сторони до стриманості та негайної деескалації».

Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) років чекають".