Постійний комітет Палати представників з розвідки, Комітет палати представників з нагляду і реформу і Комітет у закордонних справах Палати представників отримали свідчення від колишнього спеціального представника Державного департаменту щодо переговорів в Україні Курта Волкера в Палаті представників у справі про імпічмент. Після допиту Волкера голови комітетів Адам Шифф, Елайджа Каммінгс і Еліот Енгель поінформували членів своїх відповідних комітетів про розслідування.
"На цьому тижні нинішні та колишні високопосадовці Держдепартаменту почали співпрацювати з розслідуванням щодо імпічменту, представивши документи і призначивши допити і дачу показань. Ґрунтуючись на першому випуску матеріалів, відразу стало зрозуміло, чому секретар Помпео намагався заборонити цим чиновникам надавати інформацію", - йдеться листі голів комітетів.
Щодо тривалих зусиль президента США Дональда Трампа по залученню іноземного втручання у вибори 2020 року голови комітетів написали: "Це не нормально і не прийнятно. Це неетично, непатріотично і неправильно. Американські президенти ніколи не повинні тиснути на іноземні держави, щоб переслідувати своїх політичних суперників. Участь у цих приголомшливих зловживання серед білого дня не звільняє президента Трампа від його вчинків - або його серйозних злочинів проти Конституції".
Голови комітетів також представили членам витяги з текстових повідомлень, що стосуються питання, яке Волкер передав комітетам.
"Ці текстові повідомлення відображають серйозну стурбованість, висловлену посадовою особою Державного департаменту, з приводу згубних наслідків відмови від критичної військової допомоги з боку України і важливості організації зустрічі між президентом Трампом і українським президентом без подальших затримок. Він також прямо висловив стурбованість з приводу того, що ця критична військова допомога і зустріч двох президентів були припинені, щоб чинити додатковий тиск на Україну, щоб виконати вимогу президента України про проведення політично мотивованих розслідувань", - йдеться в повідомленні голів комітетів.
Раніше, колишній спецпредставник США з питань України під час свідчень в Конгресіпо справі про тиск президента Дональда Трампа на Володимира Зеленського заявив, що просив українську владу не втручатися у внутрішню політику Сполучених Штатів.
Напередодні в Конгрес для дачі показань викликали п'ять співробітників Держдепартаменту, які працювали з Україною, в тому числі Курта Волкера і Марі Йованович. Держсекретар МайкПомпео висловився категорично проти допиту дипломатів і надання конгресменам документів Держдепартаменту.
Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор запідозрив Трампа до використання свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагався заблокувати стенограму розмови, помістивши її у сховище інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку зв'язувався з головою Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановым, а також літав в Мадрид для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їх липневого телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початку процедури спікер Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
Детальніше про скандал, помилки Зеленського в спілкуванні з Трампом та їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".