UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рахманін засумнівався в конституційності президентського законопроєкту про народовладдя

Закон наділяє народ правом законодавчої ініціативи, що не передбачено Основним Законом.

Президентський законопроект про народовладдя, за який уже проголосувала Верховна Рада, наділяє народ правом законодавчої ініціативи. Однак це не передбачено Конституцією. На цей факт звернув увагу народний депутат, член парламентської фракції партії «Голос» Сергій Рахманін.

Політик нагадав, що ст. 93 Основного Закону містить вичерпний перелік суб'єктів, які можуть вносити проекти в законів до Верховної Ради: народні депутати, президент і Кабінет міністрів. Народу в цьому списку немає.

«Право під законодавчою ініціативою розуміє можливість ініціювати прийняття, зміну або скасування закону. Прийнятий Радою, але поки не підписаний президентом, «плебісцитний закон» надає народу право на референдумі скасовувати закони або їх окремі положення. Тобто наділяє народ правом законодавчої ініціативи. За Конституцією такого права у народу немає. Принаймні поки», - пише Рахманін в своїй статті для читачів ZN.UA.

Депутат констатує, що закон про народовладдя не зможе працювати без зміни Основного Закону.

«Згідно з рішенням Конституційного суду від 13 листопада 2019 року, народ не може бути визначений суб'єктом законодавчої ініціативи без внесення необхідних змін до Конституції», - зазначає він.

У той же час, 26 квітня 2018 року КСУ постановив, що Верховна Рада в законодавчій діяльності зобов'язана забезпечувати верховенство Конституції і не може законом регулювати те, що має регулюватися Основним Законом.

«Наділення народу правом законодавчої ініціативи без відповідних конституційних змін, на мій погляд, суперечить Основному Закону», - резюмує Рахманін.

Читайте також: Законопроєкт про референдум порушує принцип правової визначеності - Рахманін

Нагадаємо, 26 січня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №3612 "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Документ підтримали 255 народних депутатів: члени фракції "Слуга народу", груп "За майбутнє" і "Довіра".

Директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто заявив про те, що відповідний законопроект - не про народовладдя, оскільки влада зможе отримати будь-який результат, який вона захоче.

Законопроєкт містить серйозні ризики і може бути використаний для дестабілізації і підриву державних інститутів, що загрожує катастрофічним наслідками. Детальніше про зміст законопроєкту і закладених в нього ризики читайте в статті Сергія Рахманіна «Ядерна кнопка в руках кнопкодава» в ZN.UA.