UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Бразилії заявив про втому світу від війни РФ проти України

Небажання Лули прийняти будь-які жорсткі формулювання щодо Росії розчарувало країни ЄС.

Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва заявив, що світ втомився від війни Росії проти України. Про це повідомляє Bloomberg.

Лула, який наполягав на переговорах між Україною та РФ, також розкритикував президента Чилі Габріеля Боріча за його позицію щодо Москви.

"Світ починає втомлюватися. Країни починають втомлюватися. Тож настане момент, коли прийде мир. І тоді має бути група країн, здатних розмовляти з Росією і розмовляти з Україною”, - сказав Лула журналістам у Брюсселі в середу, 19 липня.

Читайте також: Вплив ЄС в Латинській Америці зазнав невдачі через суперечку щодо України – Bloomberg

На дводенному саміті лідерів ЄС, країн Латинської Америки та Карибського басейну, що відбувся на початку цього тижня, Брюссель не зміг досягнути того, щоб у висновках зустрічі прямо згадувалася Росія у зв'язку з її вторгненням або засуджувалася Москва. Нікарагуа відмовилася підписувати спільну заяву. Лула уникав називати Москву головним винуватцем війни, заявляючи, що президент України Володимир Зеленський і лідер США Джо Байден також винні в тому, що не змогли домовитися з главою Кремля Владіміром Путіним.

Читайте також: Президент Бразилії Лула да Сілва звинуватив Володимира Зеленського у зриві зустрічі на саміті G7

Лула розкритикував Боріча за його висловлювання на саміті в Брюсселі. Президент Чилі закликав латиноамериканських лідерів чітко засудити війну, стверджуючи, що Росія порушила міжнародне право і що на місці України в майбутньому може опинитися будь-хто.

"Можливо, відсутність звички брати участь у таких зустрічах робить молоду людину більш нетерплячою, більш поспішною. Ми повинні розуміти, що не всі з нами згодні, не всі мають однакові погляди на щось”, - сказав Лула.

Він додав, що перша зустріч Боріча на рівні ЄС-Латинська Америка, можливо, викликала у нього "трохи більше схвильованості, ніж у інших".

За словами офіційних осіб, небажання Лули прийняти будь-які жорсткі формулювання щодо Росії на саміті розчарувало країни ЄС і зміцнило позиції латиноамериканських країн, включаючи Кубу і Венесуелу, які виступали проти рішучої позиції. За словами одного високопоставленого дипломата, Лула остерігався засмутити Росію. Президент Франції Еммануель Макрон, однак, похвалив його за "здатність будувати мости".

Високопосадовці ЄС наполягали на тому, що підсумкова заява є великим досягненням, оскільки в ній згадується "війна проти України" і її підписали всі країни, окрім Нікарагуа, але Лула вранці в середу неодноразово наполягав на тому, що його позиція не змінилася.

Коли канцлер Німеччини Олаф Шольц відвідав Латинську Америку в січні, Лула відхилив його прохання передати боєприпаси в Україну. Міністр закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра під час зустрічі зі своїм російським колегою Сєргєєм Лавровим заявив у квітні, що економічні санкції проти Росії, завдають непотрібної шкоди країнам, “які не беруть участі в конфлікті”. Бразилія відмовилася приєднуватися до санкцій.

Читайте також: У ЄС обіцяють нові інвестиції в країни Латинської Америки на тлі спроб перезавантажити відносини 

Раніше повідомлялося, що ЄС хоче відновити відносини з Латинською Америкою, але затримки в укладанні торговельних угод і розкол через війну РФ проти України підкреслили політичні розбіжності сторін.

Серед країн Латинської Америки немає єдиного ставлення до вторгнення РФ. Бразилія і Мексика віддають перевагу більш “нейтральній” позиції, в той час як Куба і Венесуела є близькими союзниками Москви. Багато урядів у регіоні воліли б, щоб Європа наполегливіше просувала мирні переговори замість того, щоб постачати більше зброї Києву.

Нещодавно президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю іспанським ЗМІ заявив, що Україна сподівається використати шестимісячне головування Іспанії в Раді ЄС, щоб спробувати «отримати вплив» у Латинській Америці, де кілька країн виступили проти намірів Києва повернути окуповані Росією території. 

На початку червня Зеленський повторив, що готовий особисто приїхати до Латинської Америки заради зустрічі з президентами тамтешніх держав. Пізніше президент призначив двох нових послів у країнах Латинської Америки – Андрія Мельника до Бразилії, а Юрія Полюховича – до Колумбії.