UA / RU
Підтримати ZN.ua

Портнов, Богдан і Вовк: «Слідство.Інфо» зняло фільм про авторів кризи в Конституційному суді

Автори фільму зазначають, що досліджені ними записи з кабінету Павла Вовка проливають світло на масштаби політичної корупції.

Голова Окружного адміністративного суду Павло Вовк координував зміщення Станіслава Шевчука з посади голови Конституційного суду, а також намагався організувати скасування закону «Про очищення влади» шляхом визнання його неконституційним, йдеться в журналістському розслідуванні проекту «Слідство.Інфо». Свої дії, за даними авторів фільму, Вовк погоджував з двома Андріями – Богданом і Портновим.

«Журналісти «Слідства.Інфо» отримали від джерел і опрацювали так звані «плівки Вовка», таємні записи розмов з кабінету голови ОАСК Павла Вовка. Вони проливають світло на велику політичну корупцію і кулуарні домовленості. Зараз суддя Вовк і деякі його колеги є підозрюваними у злочинах, щодо них тривають кримінальні процеси», - йдеться в матеріалі.

Згідно із записами, навесні 2019 року Вовк активно обговорював зі співрозмовниками вплив на КСУ, зокрема звільнення Шевчука і скасування закону про люстрацію.

Кілька суддів КСУ публічно звинуватили голову в перевищенні влади і незаконному впливі на колег. За словами Шевчука, найбільше його звільнення домагався Олександр Тупицький, який незабаром зайняв крісло глави КСУ.

Читайте також: InformNapalm:"Плівки Деркача" поширювала ціла мережа людей, серед яких Портнов, Шарій та дружина Медведчука

У звільненні Шевчука був зацікавлені й інші люди. Зокрема якийсь Андрій, котрий, перебуваючи за кордоном, регулярно говорив по телефону з Вовком. Вони спілкувалися і 14 травня 2019 року - в день, коли судді КСУ вирішували долю Шевчука. Другим питанням на порядку денному мав був стати закон «Про очищення влади». Вовк рекомендував Андрію взяти паузу в питанні з Шевчуком, щоб не зірвалася скасування люстрації.

Частина суддів КСУ виступали проти звільнення голови, посилаючись на закон, регламент і процедуру. До того ж, звільнення глави КСУ ставило під загрозу інавгурацію обраного президента Володимира Зеленського: приводити главу держави до присяги мав голова Конституційного суду, а не в.о. голови.

Найбільше проти звільнення Шевчука виступала суддя Наталя Шаптала.

Зрештою, Вовк погодився з аргументами свого співрозмовника Андрія і дав добро на запуск сценарію зі звільненням руками суддів, на яких той мав вплив.

Колишній глава Департаменту спецрозслідування Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк висловив упевненість, що співрозмовник Вовка - це Андрій Портнов, колишній заступник голови президентської адміністрації Віктора Януковича. За інформацією Центру протидії корупції, за Януковича Портнов курирував судову систему і досі пір зберігає суттєвий вплив на неї.

Читайте також: InformNapalm:"Плівки Деркача" поширювала ціла мережа людей, серед яких Портнов, Шарій та дружина Медведчука

Скасування закону про люстрацію з Вовком обговорював ще один Андрій. Автори фільму наполягають на тому, що це Андрій Богдан - адвокат, який став першим головою Офісу президента Володимира Зеленського.

Судячи із записів, другий Андрій весною 2019 активно вирішував й інші питання. Зокрема, «розбирався з посадами».

І для Портнова, і для Богдана люстрація була «болючим питанням», адже обидва потрапили під неї і втратили право обіймати державні посади.

14 травня 2019 року Шевчука не лише зняли з посади голови, а й звільнили з Конституційного суду, позбавивши його суддівської мантії.

19 травня Портнов після тривалої відсутності повернувся до України.

Наступного дня відбулася інавгурація Зеленського. До присяги шостого президента України привела голова КСУ Наталя Шаптала. Через кілька місяців вона пішла у відставку в зв'язку з закінченням терміну повноважень, і КСУ очолив Тупицький.

Через рік після призначення Тупицького Конституційний суд скасував найважливішу частину антикорупційної реформи - кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. Поставивши тим самим під загрозу безвізовий режим України з Європейським Союзом.

27 березня 2021 Зеленський підписав указ про скасування указу Віктора Януковича про призначення Тупицького суддею КСУ. Тупицький успішно оскаржив указ президента у Верховному суді.

Тцпіцкому вручили кілька повідомлень про підозру. Формально він залишається головою КСУ, але виконувати обов'язки не може. Термін повноважень Тупицького закінчується навесні 2022 року.

Читайте також: InformNapalm:"Плівки Деркача" поширювала ціла мережа людей, серед яких Портнов, Шарій та дружина Медведчука

У процесі підготовки фільму журналісти намагалися поспілкуватися з його героями. Андрій Портнов заявив, що інформація про його вплив на КСУ не відповідає дійсності.

Андрій Богдан спілкуватися відмовився, а Павло Вовк - проігнорував офіційні запити журналістів.

Олександр Тупицький заявив, що Шевчука звільнили законно, а сам він не обговорював це питання ні з Портновим, ні з Богданом, ні з Вовком.

«Завдяки «плівкам Вовка» журналістам вдалося з'ясувати, хто саме міг стояти у витоків сьогоднішньої конституційної кризи. Також ці записи показали масштаб політичної корупції в судовій системі, і як кулуарні домовленості кількох людей могли привести до проблеми, яку досі пір не може вирішити навіть чинна влада», - резюмували автори фільму.

Докладніше про кризу в КСУ - в статті Михайла Жернакова "Страшний суд президента Зеленського: два роки обіцянок і ніякого прогресу" й у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій простраціїдля читачів ZN.UA.