UA / RU
Підтримати ZN.ua

Свыдчення Волкера в Палаті представників: ключові тези

Слухання були закритими, але американські медіа дізналися подробиці.

Напередодні подав у відставку з посади спецпредставника держдепартаменту США по Україні Курт Волкер протягом майже 10 годин відповідав на запитання трьох комітетів Палати представників США про скандал, пов'язаний із закликами президента Дональда Трампа розслідувати справи Джо Байдена і його сина в Україні. Зміст розмови Трампа з президентом України Володимиром Зеленським став каталізатором початку розслідування Палати представників з метою імпічменту президента США.

Видання "НВ" пише, що слухання були закритими, але американські медіа дізналися про ключових свідченнях Волкера:

1. Умовою зустрічі президентів США і України мала стати публічна заяву Зеленського про розслідування проти сина Байдена.

Такий висновок медіа зробили з листування Волкера з іншими американськими дипломатами. Волкер сам передав Конгресові свою переписку, яку опублікував комітет палати з розвідки.

У 25-сторінковому документі листування Волкера є повідомлення дипломату послу США в Європейському Союзі Гордону Сондленду і помічникові Зеленського Андрію Єрмаку.

25 липня, дипломат в повідомленні перед запланованим телефонним дзвінком між Трампом і Зеленським Волкер відправив текстове повідомлення українському раднику президента Андрію Єрмаку, що всі чекають поки Зеленський пообіцяє провести розслідування.

"Чув з Білого дому - якщо президент Зе переконає Трампа в тому, що він буде знову розслідувати справу / докопається до суті того, що сталося в 2016 році, ми визначимо точну дату візиту у Вашингтон", - написав Волкер, відправивши текстове повідомлення українському раднику.

"Телефонний дзвінок пройшов добре", - написав Єрмак в повідомленні Волкеру пізніше в той же день. Єрмак запропонував кілька дат, коли Трамп і Зеленський могли б зустрітися у вересні.

Але планування застопорилося, коли радник Зеленського спробував зафіксувати дату зустрічі з Трампом, перш ніж випустити заяву про розслідування.

Повідомлення, опубліковані демократами в Комітеті з розвідки Палати представників, додають нові аргументи до скарги інформатора, яка викликала скандальне розслідування з метою імпічменту, в якому стверджувалося, що Трамп "тиснув" на уряд України і вимагав зібрати компромати на свого політичного конкурента в президентській гонці 2020 року, кандидата в президенти від Демократичної партії Джо Байдена.

Волкер і два інших дипломата - Вільям Тейлор, тимчасовий повірений у справах США в Україні, і Гордон Сондленд, посол США в Європейському Союзі - обговорили заяву Зеленського про підтримку розслідування. По мірі просування переговорів Сондланд сказав про те, що Трамп зацікавлений у результаті, посилаючись на зобов'язання України провести розслідування.

"Я думаю, що президент дійсно хоче отримати результат", - посол США в Європейському Союзі написав Волкеру 9 серпня, коли вони обговорювали можливі дати зустрічі.

"Після того, як у нас буде зустріч, ми проведемо брифінг для преси, оголосивши про майбутній візит і намітимо бачення відносин між США та Україною, включаючи, серед іншого, справу Burisma і втручання у вибори", - написав Єрмак Волкеру наступного дня.

Після розмови з Трампом, Сондланд відправив своїм співрозмовникам текстове повідомлення про те, що рівноцінного обміну, а саме надання військової допомоги в обмін на початок розслідування щодо Байдена не буде, додавши: "Пропоную зупинити обговорення тексту".

Джерело CNN вказує на те, що український уряд написав початковий проект заяви для публічного виступу, взявши на себе зобов'язання проводити розслідування корупції. До того ж, українська сторона підготували заяву, щоб продемонструвати Трампу і Джуліані, що в Україні з'явилася нова команда із Зеленським, яка присвятить себе в боротьбі з корупцією.

Відповідно до джерела, заяву було передано Волкеру і Сондленду, які потім поділилися нею з Джуліані. Юрист Трампа сказав CNN після того, як The New York Times вперше повідомила про існування заяви, але він все заперечував. "Це їх показання і там немає моєї участі. Вони повинні це пояснити. Багато чого відбувається, про що я не знаю", - сказав він.

2. Волкер не хотів, щоб Джуліані вірив Луценку

За даними CNN і The Washington Post, під час слухань Волкер закликав особистого юриста Трампа Руді Джуліані не вірити інформації про Джо Байдена і його сина, яку він отримує від українських урядовців, включаючи колишнього генпрокурора Юрія Луценка.

Переииска Волкера показує, що він представив Джуліані Єрмаку, щоб вони могли провести переговори 22 липня і посприяти в організації зустрічі Трампа і Зеленського. У цьому листуванні говорилося, що Джуліані активно виступав за проведення телефонної розмови між Трампом і Зеленським 25 липня.

3. Зеленський був проти ідеї втручання України в американську політику

Судячи з листування Волкера, 21 липня Тейлор написав Сондленду, що Зеленський "чутливий до того, щоб Україну сприймали серйозно, а не просто як інструмент внутрішньої політики Вашингтона і переобрання [Трампа на другий термін]". Сондленд відповів, що його більше "турбувала б альтернатива", якщо Трамп і Зеленський не поспілкуються найближчим часом, щоб "покласти початок спілкуванню і вибудовувати відносини".

"Найважливіше для Зеленського - сказати, що він допоможе розслідуванню [щодо Burisma і сина Байдена]", - написав Волкер Сондленду 19 липня, передаючи сигнали з Білого дому.

4. Волкер застерігав українську владу від залучення в американську політику

Під час слухань в Конгресі, Волкер розповів, що він та інші чиновники Держдепу намагалися закликати керівництво України утриматися від залучення американську політику, щоб не було приводу звинуватити країну втручання у вибори.

5. Припинення військової допомоги здивувала й стривожила офіційний Київ

Волкер розповів, що йому не пояснювали, чому Білий Дім призупинив виділення військової допомоги Україні. Він розповів, що адміністрація Трампа запросила Зеленського приїхати з візитом у США після його обрання, але пізніше відкликала запрошення.

Відкликане запрошення і припинення військової допомоги сильно стурбували українську владу, розповів Волкер.

Раніше, колишній спецпредставник США з питань України під час свідчень в Конгресіпо справі про тиск президента Дональда Трампа на Володимира Зеленського заявив, що просив українську владу не втручатися у внутрішню політику Сполучених Штатів.

Напередодні в Конгрес для дачі показань викликали п'ять співробітників Держдепартаменту, які працювали з Україною, в тому числі Курта Волкера і Марі Йованович. Держсекретар МайкПомпео висловився категорично проти допиту дипломатів і надання конгресменам документів Держдепартаменту.

Як повідомлялося, 26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор запідозрив Трампа до використання свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президента США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагався заблокувати стенограму розмови, помістивши її у сховище інформації про таємні операції розвідки.

Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку зв'язувався з головою Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановым, а також літав в Мадрид для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.

25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їх липневого телефонної розмови.

Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.

Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початку процедури спікер Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.

Детальніше про скандал, помилки Зеленського в спілкуванні з Трампом та їх наслідки для України читайте в матеріалі Юлії Мостової "Між двома стільцями" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".