UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підозра Медведчуку і Козаку: головне

Медведчуку оголосили підозру в держзраді. При цьому контррозвідники СБУ в супроводі «Альфи» не змогли потрапити в будинок, де за оперативними даними, перебував  політик. Перешкодою для них стали якісь люди в чорній формі, що назвалися охороною, і адвокати.

Народного депутата Віктора Медведчука і його однопартійця з ОПЗЖ Тараса Козака підозрюють у державній зраді та замаху на розграбування національних природних ресурсів в окупованому Криму. ZN.UA зібрало головне із того, що потрібно знати про цю справу.

Обшуки та підозра

У вівторок, 11 травня, ZN.UA з джерел в СБУ стало відомо, що в будинку, де зараз проживає Медведчук з родиною, правоохоронці намагалися провести обшуки. При цьому охорона політика перешкоджала силовикам потрапити в будинок, і стверджувала, що їх господаря немає. Пізніше ЗМІ повідомили про те, що обшуки відбулися у кількох будинках підозрюваного, а також в його кабінеті в офісі партії «Опозиційна платформа - За життя».

Того ж дня генпрокурорка Ірина Венедіктова повідомила про те, що підписала підозру не лише Медведчуку, а й ще одному народному депутату з ОПЗЖ Тарасу Козаку. Їм інкримінують ст. 111 і ст. 438 Кримінального кодексу України. При цьому Козака слідство вважає посібником Медведчука. Особисто нікому з фігурантів вручити підозру не змогли, оскільки місцеперебування Медведчука невідоме, а Козак перебуває в РФ.

Епізоди справи

Проросійським політикам оголосили підозру в трьох епізодах. Перший - передача окупантам документальної та матеріальної бази родовища «Глибока» в Криму. Зокрема, з 2012 року підприємство з орбіти впливу Медведчука ТОВ «Нові проекти» мало дозвіл на користування зазначеним родовищем. Однак, у 2015 році Медведчук і Козак, із залученням інших осіб, незаконно перереєстрували ТОВ «Нові проекти» на «Нові проекти РФ». Таким чином, фігуранти передали права на користування родовищем окупантам.

Другий епізод стосується передачі секретних даних про розташування прихованого військового підрозділу ЗСУ, його особовий склад і бойову підготовку. Цю інформацію Медведчук передав Козаку, який на той момент вже перебував в РФ. Слідство вважає, що зазначені дані призначалися російським спецслужбам.

Третій епізод - це підготовка Медведчуком і Козаком проєкту «Промінь». За допомогою цього проєкту планувалося вербувати українців для роботи в інтересах Росії. На паперах же організація мала «тісно займатися українцями, які їдуть для роботи та навчання в РФ, налагоджувати співпрацю та обмін людськими ресурсами між нашими країнами».

Реакція ОПУ і самого Медведчука

В Офісі президента запевнили, що Медведчуку і його спільникам «сховатися не вийде». Радник керівника ОПУ Михайло Подоляк заявив про те, що фігурантам справи «доведеться пройти через слідство і судовий процес, як це і передбачено законом».

Водночас сам Медведчук заявив про те, що нібито він перебуває в Україні, і не переховуватиметься від слідства. Проросійський політик вважає справу політичною розправою, а дії правоохоронців незаконними.

Читайте також: Брифінг Венедіктової та Баканова щодо підозр Медведчуку та Козаку: онлайн

Нагадаємо, що в лютому проти Медведчука, його дружини Оксани Марченко і ще 17 осіб в Україні ввели персональні санкції. Незадовго до цього почали діяти п'ятирічні санкції проти телеканалів ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника - члена парламентської фракції ОПЗЖ Тараса Козака. Під санкціями також виявилися літаки Козака і Медведчука, на яких вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.

Також РНБО доручила повернути в державну власність нафтопродуктопровід «Самара - Західний напрямок». Територією України проходить 1433 км нафтопродуктопроводу. Ділянка нафтопродуктопроводу експлуатує компанія «ПрикарпатЗахідТранс», яку пов'язують з Медведчуком.