UA / RU
Підтримати ZN.ua

Парламентські партії через комісії хочуть відсунути від виборчого процесу інших учасників - Айвазовська

Здорової конкуренції немає. Всі лідери громадської думки змушені будуть йти в партії. Чи не йти і тоді не обиратися.

Основна проблема в тому, що процесом внесення змін до Виборчого кодексу керує виключно елітна група парламентських партій і фракцій. Про це розповідає голова правління Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» Ольга Айвазовська для ZN.UA.

"Решта потенційних учасників виборів не мають доступу до процесу прийняття рішення. І тут уже із самого початку нерівні умови. Запобіжником від такого розвитку подій є якраз європейські міжнародні стандарти, що стосуються заборони зміни законодавства за рік до виборів. А саме: виборчої системи, територіальної організації виборів та способу формування комісій, - розповідає Айвазовська. - Як будуть організовані території? Де буде межа округу? Хто братиме участь у формуванні комісій? Нічого цього потенційні учасники виборів досі остаточно не знають. Менш ніж за два місяці до офіційного старту кампанії".

Крім пропорційної партійної системи в громадах від 10 тисяч виборців, серйозною проблемою, яку лобіюють депутати у своїх поправках до Виборчого кодексу, є комісії. Ідеться про абсолютно нелогічну норму, якою парламентським групам, котрі уклали угоду з тією чи іншою політичною партією, гарантується місце у виборчій комісії. Одна група — одна партія. Плюс фракції. У разі прийняття поправки вони матимуть два гарантованих місця в комісіях усіх рівнів. І якщо, наприклад, у виборчій комісії 17 місць, то 14, як ви розумієте, вже зайняті. І тільки три місця, що залишилися, можуть розділити між собою позапарламентські учасники.

Очевидно, продовжує Айвазовська, що вся передвиборна інженерія від партії влади полягає у прагненні звузити можливості для несистемних кандидатів висуватися самостійно, а також у спільному прагненні парламентських партій та груп через комісії відсунути від виборчого процесу інших учасників і потенційних переможців. Здорової конкуренції немає. Всі ці шиті білими нитками зміни до Виборчого кодексу робляться виключно в інтересах парламентських партій і груп. Усі лідери громадської думки муситимуть іти в партії. Або не йти й тоді не обиратися.

Читайте також: Глава ЦВК про місцеві вибори - Прогнозувати будь-що складно, а готуватися в нормальному режимі - неможливо

Ще в квітні ЦВК визначила десять пунктів, які потребують невідкладного вирішення, інакше уникнути колапсу під час виборчої кампанії буде складно. Але влада, яка загралася в партизацію, тягне час. Взятий «слугами» в заручники Виборчий кодекс з чотирма тисячами технічних і політичних правок, - свідомий розклад в свою користь.
Однак сама компетентна команда в світі сильно ризикує. І може переграти сама себе, остаточно потягнувши на дно не тільки партійний, а й президентський рейтинг і поставити під загрозу всю виборчу кампанію, а заодно і країну. Подробиці читайте в матеріалі Інни Ведернікової "Місцеві вибори. У кого джокер?"