UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова "кримська" резолюція ООН: реакція України та Росії

Країна-окупант має забезпечити дотримання прав людини на анексованому півострові та звільнити бранців Кремля.

Ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна" дає Росії чіткий сигнал про неготовність світового співтовариства миритися з порушення країною-окупантом норм міжнародного права, наголошує президент України Петро Порошенко.

"За останні два місяці в Генеральній Асамблеї ООН прийнято дві надважливі резолюції щодо Криму, які надають Росії чіткий сигнал: міжнародне співтовариство не буде миритися з порушеннями прав людини та мілітаризацією окупованого півострова", - написав він на своїй сторінці в Twitter, коментуючи ухвалення документу.

Росія як держава-агресор має виконати вимоги міжнародного права – деокупувати український півострів і звільнити українських політв'язнів Кремля, додає гарант. "Дякую всім міжнародним партнерам за потужну підтримку. Боротьба за Крим триває!", - зазначив він.

Своєю чергою у Міністерстві закордонних справ України привітали ухвалення відповідної резолюції і зазначили, що це рішення є "черговим свідченням твердої підтримки міжнародним співтовариством необхідності дотримання прав людини на тимчасово окупованій території".

"Схвалення резолюції є черговим свідченням твердої підтримки України міжнародною спільнотою, незважаючи на відчайдушні спроби РФ заблокувати як резолюцію, так і виділення коштів на здійснення моніторингу прав людини на півострові. В Україні щиро вдячні кожній державі, яка віддала свій голос за резолюцію", - йдеться в офіційній заяві МЗС України.

У зовнішньополітичному відомстві нагадали Росії про необхідність звільнення політичних в'язнів Олега Сенцова, Володимира Балуха та Еміра-Усеїна Куку. А також неприпустимість порушення прав людини на тимчасово окупованому українському півострові. "Україна докладе усіх необхідних зусиль для притягнення винних у порушенні прав людини до відповідальності", - резюмується у заяві.

Своєю чергою заступник постійного представника Росії при ООН Геннадій Кузьмін назвав документ "суто антиросійським, фальшивим, лукавим і безглуздим за своїм змістом", пише Meduza. Він також заявив про те, що економічний комітет ГА ООН "відмовився виділяти кошти на фінансування цієї резолюції", що на його думку нібито "робить документ безглуздим".

Зазначимо, проект резолюції ініційовано Україною, його підтримали 65 країн, 70 утрималися, 27 проголосували проти. Це: Росія, Вірменія, Білорусь, Болівія, Бурунді, Камбоджа, Чад, Китай, Коморські острови, КНДР, Еритрея, Індія, Іран, Казахстан, Киргизстан, М'янма, Нікарагуа, Сербія, Судан, Сирія, ПАР, Уганда, Узбекистан, Венесуела, Зімбабве, Камбоджа, Куба та Таджикистан, повідомляє "Європейська правда".

Порівняно з минулорічним, у голосуванні відбулися незначні зміни. Так, торік документ підтримали 65 держав, проти виступили 26. Філіппіни, які у 2017 році голосували проти резолюції, цьогоріч утрималися. Водночас список голосів "проти" поповнили Коморські острови і Чад.

Нагадаємо, 17 грудня Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного й Азовського морів". Проект резолюції був ініційований Україною та представлений від імені групи держав, її підтримали 66 країн, 72 – утрималися, 19, зокрема Росія, її сателіти та деякі країни СНД, проголосували проти.

У документі містився перелік загроз, які Росія створює для України, Чорноморського регіону та всієї Європи, перекидаючи війська й озброєння в анексований Крим, і прямий заклик до РФ негайно демілітаризувати український півострів і припинити його окупацію.

Окремо в резолюції йдеться про атаку росіян на українську корабельну групу в Керченській протоці та Чорному морі 25 листопада. Держави, які проголосували "за", закликали РФ не перешкоджати свободі судноплавства в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці, та засудили незаконне будівництво Керченського мосту.

У Міністерстві закордонних справ України наголосили на тому, що її ухвалення свідчить про чітку позицію міжнародного співтовариства щодо підтримки територіальної цілісності України та засудження агресії РФ. У Раді федерації РФ традиційно звинуватили ООН у нібито "підігруванні" Україні.

Докладніше про наслідки Керченської кризи читайте у статті Олени Снігир "Навипередки з міжнародним правом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".