UA / RU
Підтримати ZN.ua

Норма була неефективною: у "Слузі народу" пояснили, чому вирішили відмовитися від ув'язнення за недостовірне декларування

У фракції розповіли, що зараз обговорюється інший варіант покарання.

Норма про ув’язнення за внесення посадовцями в декларацію недостовірних даних виявилася неефективною, заявила народна депутатка з фракції “Слуга народа” та представниця Верховної Ради в Конституційному суді Ольга Совгиря в коментарі “Радіо Свобода”. За її словами, відповідна стаття Кримінального кодексу, яку нещодавно скасував КСУ, нібито не працює.

“Якщо ми проаналізуємо статистику застосування цього виду покарання – позбавлення волі – за статтею 366-1, яку визнав неконституційною Конституційний суд, то побачимо, що такий вирок був винесений один. Стаття фактично не працює. Очевидно, можливо, питання в ефективності цієї норми, у тому, що суддя, оцінюючи співмірність правопорушення, яке вчинила конкретна особа, і цю норму, вважає, що потреби її застосовувати немає”, – заявила Совгиря.

Народна депутатка додала, що робоча група із врегулювання конституційної кризи досягла згоди, що громадські роботи – “це буде більш ефективний спосіб впливу на ту категорію, до якої планується застосовувати цю статтю”.

“Тому що її планується застосовувати до так званих топчиновників. І для топчиновника, скажімо так, дуже болісним, дуже проблемним з точки зору сприйняття є такий вид покарання, як громадські роботи. Уявіть собі, під камери, з розголосом і так далі. Тобто говорити про те, що щось, робоча група когось вивела з-під відповідальності і так далі – я вважаю, що підстав для цього абсолютно немає”, – зазначила Ольга Совгиря.

За її словами, зараз обговорюється ідея щодо покарання за недостовірне декларування у вигляді обмеження волі.

“Він трошки м’якший, ніж позбавлення волі, але також передбачає несприятливі наслідки з точки зору свободи пересування для особи, до якої застосований цей вид покарання”, – наголосила депутатка.

Читайте також: САП закрила 103 кримінальні справи за недостовірне декларування

Раніше повідомлялося про те, що у Верховній Раді зареєстрували законопроект щодо відновлення відповідальності за декларування недостовірної інформації і за неподання суб'єктом декларування декларації. Депутати пропонують карати посадовців виключно штрафами і громадськими роботами. 

За даними ZN.UA, президент Володимир Зеленський вирішив внести до Верховної Ради як невідкладний законопроект про відновлення кримінальної відповідальності за внесення в декларацію недостовірних даних. З огляду на факт, що незабаром в Україні може бути введений локдаун, часу для прийняття рішення Верховною Радою мало.

Також  Верховній Раді на базі президентського законопроекту і розробленого робочою групою планують створити компромісний проект закону для подолання конституційної кризи, повідомив голова Ради Дмитро Разумков.

 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської "Опозиційної платформи-За життя", що стосується відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив повноважень НАЗК.

НАЗК засумнівалося в об'єктивності суддів і заявило про конфлікт інтересів в їх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли залучити до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.