Народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Мустафа Найєм заявив, що у Верховній Раді йде непублічне протистояння навколо двох альтернативних законопроектів про внесення змін у закон про Державне бюро розслідувань.
"Зараз в парламенті розгортається якась дивна інтрига навколо змін до закону про ДБР. Завтра на порядку денному стоять два законопроекти, один з яких - наш депутатський; другий - від Кабміну", - повідомив політик на своїй сторінці в Facebook ввечері в понеділок, 12 березня.
Політик уточнив, що депутатський законопроект був зареєстрований у грудні минулого року, а урядовий – внесений до Ради "кілька тижнів тому, в порушення регламенту і з фальсифікацією документів".
"Наш законопроект за всіма показниками і критеріями охоплює більш широке коло питань, підтриманий експертами, за нього одноголосно проголосував профільний комітет та його якісні переваги публічно визнав особисто глава ДБР", - запевнив Найєм, додавши, що навколо цього питання почалися "нездорові інтриги".
За словами депутата, Кабмін намагається "зламати парламент через коліно, шантажуючи депутатів", погрожуючи, що окремі фракцій не дадуть свої голоси, якщо зал не підтримає урядовий проект.
Найєм уточнив, що йдеться про законопроекти № 7450 і № 6430. Авторами першого, крім самого Найєма, є депутати Олена Сотник, Леонід Ємець, Юрій Дерев'янко, Сергієм Лещенком та Дмитро Добродомов. Ініціатором другого вказаний прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
Депутатський законопроект передбачає визначення повноважень ДБР у розслідуванні злочинів, де суб'єктами вчинення яких виступають голова Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступники і члени, голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, його заступники і члени, судді Конституційного суду та інші.
Крім того, автори законопроекту пропонують надати підрозділам ДБР право на самостійне зняття інформації з телекомунікаційних мереж.
Також пропонується надати директору ДБР повноваження щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності співробітників відомства.
Повноваження з відбору керівників територіальних органів, керівників підрозділів центрального апарату, керівників та працівників підрозділів внутрішнього контролю центрального апарату та територіальних органів ДБР депутати пропонують передати особисто директору ДБР.
У даному проекті пропонується виключити норму про рекомендацію Кабміну сформувати ДБР за рахунок штатної чисельності слідчих підрозділів Генпрокуратури, Національної поліції та інших органів державної влади та інше.
У свою чергу, урядовим законопроектом передбачено умова початку слідчої та оперативно-розшукової діяльності ДБР з дня укомплектування слідчих та оперативних підрозділів не менш ніж на 50%.
Згідно з урядовим законопроектом, нормативно-правові акти ДБР підлягатимуть державній реєстрації, а порядок проходження служби особами співробітниками ДБР буде визначатися Кабміном. Крім того, на них буде поширюватися Дисциплінарний статут Національної поліції України з урахуванням особливостей, визначених законом.
Також законопроектом визначаються види спеціальних звань ДБР, передбачаються підстави для притягнення працівника ДБР до дисциплінарної відповідальності, визначається текст присяги осіб рядового і начальницького складу ДБР. Зокрема, законопроект передбачає введення в ГБР генеральських звань, які має право надавати виключно президент.
Як повідомлялося, 16 листопада 2017 року конкурсна комісія директором ДБР обрала Романа Трубу, а його першим заступником - Ольгу Варченко. 22 листопада, президент Петро Порошенко підписав указ про призначення Романа Труби директором Державного бюро розслідувань.
Детальніше про початок роботи ДБР читайте в матеріалі Олександра Леменова "Каламутна прозорість ДБР" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".